Всесвіт

Астрономи відкрили майже 500 нових транснептунових об’єктів

“Побічним ефектом” вивчення розширення Всесвіту став новий каталог транснептунових об’єктів, що включає сотні раніше невідомих вченим.

©M. Kornmesser, ESO

Далеко за орбітою найдальшої від Сонця планети знаходиться безліч транснептунових об’єктів — ТНО) – крижаних тіл, склад і траєкторії яких мало змінилися з часу утворення Сонячної системи. Через їх велику віддаленість і малі розміри виявити такі тіла нелегко. На сьогодні вчені знайшли близько трьох тисяч ТНО, хоча насправді їх число, зрозуміло, набагато більше.

Нова робота великої міжнародної групи астрономів дозволила поповнити список відомих ТНО 461 новим об’єктом. Стаття Педро Бернардинеллі (Pedro Bernardinelli) і його колег готується до публікації в одному з журналів Американського астрономічного товариства (AAS) і поки доступна в онлайн-бібліотеці препринтів arXiv.org.

Вчені використовували дані огляду Dark Energy Survey, який проводився в 2013-2019 роках для вивчення розширення Всесвіту і темної енергії. Протягом 575 ночей чутливі наземні інструменти стежили за південним небом в ІЧ-діапазоні, фіксуючи випромінювання далеких галактик і наднових.

Однак точність проведених спостережень дозволяє використовувати їх для пошуку і транснептунових об’єктів. Рік тому астрономи продемонстрували це, виявивши в даних Dark Energy Survey 139 раніше невідомих ТНО. Новий каталог, представлений Бернардінеллі і його співавторами, налічує 817 таких тіл, причому 461 з них раніше не були відомі вченим.

Таке істотне збільшення числа відкритих ТНО дозволить краще зрозуміти минуле Сонячної системи. Можливо, воно допоможе і розібратися в поведінці “екстремальних” ТНО, орбіти яких вкрай незвичайні. За деякими припущеннями, це пов’язано з впливом досі непоміченою “планети Х”. Чим більше ми знаємо про ТНО, тим вище шанси її знайти – або все ж відкинути таку гіпотезу.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button