Всесвіт

Астрономи виявили “заборонену” планету в системі червоного карлика

Міжнародна команда астрономів виявила незвичайну зоряну систему, в якій навколо маломасивного червоного карлика обертається газовий гігант, який всього лише вчетверо поступається йому за масою. Дослідження опубліковано в журналі The Astronomical Journal.

Можливо, саме так виглядає зоряна система TOI-5205 / ©Katherine Cain, Carnegie Institution for Science

Менші і холодніші, ніж Сонце, червоні карлики — найпоширеніші зірки в нашій Галактиці. Їх світло досить тьмяне, але зате тривалість життя величезна — від десятків мільярдів до десятків трильйонів років.

Вчені вже знаходили екзопланети в системах маломасивних червоних карликів, але жодного разу серед них не попадався газовий гігант: вважалося, що особливості формування цих зірок не підходять для утворення масивних кам’яних ядер газових планет, тому в таких системах можуть звертатися тільки кам’янисті планети, схожі на Марс або Венеру.

Однак відкриття газового гіганта в системі червоного карлика TOI-5205 зруйнувало усталені уявлення: планета TOI-5205b всього лише вчетверо менше зірки, навколо якої вона обертається, і якщо розміри Юпітера і Сонця можна порівняти з горошиною і грейпфрутом, то TOI-5205b і TOI-5205 – це горошина і невеликий лимон.

Розміром TOI-5205b приблизно з Юпітер, і коли вона проходить повз диск зірки, то блокує майже сім відсотків його світла – набагато більше, ніж будь-яка інша відома екзопланета у Всесвіті. Її існування не вписується ні в яку модель утворення газових гігантів: це — «заборонена» планета, якої не повинно існувати, якщо виходити з нашого розуміння еволюції зоряних систем.

Розміри TOI-5205b і її зірки в порівнянні з Юпітером і Сонцем / ©Katherine Cain, Carnegie Institution for Science

Надалі дослідники планують продовжити вивчення системи TOI-5205, сподіваючись зрозуміти особливості її формування, які дозволили утворитися газовому гіганту. Адже так і існує наука: постійно спростовуючи старі теорії, вчені шукають нові дані, які дозволять відкоригувати або навіть повністю переписати картину світу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button