Наука

Кардіологи з’ясували, наскільки частіше “вічні” холостяки помирають від серцевої недостатності

Сімейний стан не був значним предиктором смертності серед жінок із серцевою недостатністю, на відміну від чоловіків.

Чоловіки, які ніколи не були одружені, так звані вічні холостяки, схильні в два рази більш високому ризику померти від серцевої недостатності через кілька років після постановки діагнозу — в порівнянні з жінками (незалежно від сімейного стану) і чоловіками, які коли-небудь перебували в шлюбі.

До такого висновку прийшли вчені з Колорадського університету в США. Результати свого дослідження під назвою “Статус холостяка протягом усього життя пов’язаний з підвищеною смертністю у чоловіків з серцевою недостатністю” вони представлять на Всесвітньому кардіологічному конгресі, який пройде з 4 по 6 березня в Новому Орлеані і збере фахівців з серцево-судинних захворювань з усього світу. Поки що про це розповідається в прес-релізі на сайті Американського коледжу кардіологів.

Тому, як шлюб або міцні романтичні відносини благотворно впливають на здоров’я і психіку, присвячено чимало наукових робіт. Наприклад, відомо, що самотність у жінок (але не у чоловіків) веде до ожиріння, а розлучення підвищує ризики ранньої смерті. Тим часом у людей, які перебувають у шлюбі в середньому віці, набагато менше шансів заробити недоумство в старості.

Нова робота американських кардіологів грунтувалася на даних мультинаціонального дослідження атеросклерозу, в ньому брали участь 6,8 тисячі дорослих жителів США у віці від 45 до 84 років. На десятому році спостережень вчені порівняли показники виживаності протягом 4,7 року у 94 осіб, яким поставили діагноз «серцева недостатність» — коли серцевий м’яз стає занадто слабким або жорстким, щоб ефективно перекачувати кров в організм. В аналізі враховували стать і сімейний стан, вік, наявність в анамнезі депресії та інших афективних розладів.

В результаті дослідники з’ясували, що у чоловіків з серцевою недостатністю, які ніколи не перебували в шлюбі, ризик померти протягом майже п’яти років після постановки діагнозу, в два рази вище, ніж у жінок — як заміжніх і розлучених, так і одинаків, і в 2,2 рази вище, ніж у чоловіків, які раніше були одружені, але стали вдівцями, розлучилися або просто жили окремо від дружини.

Причини, здатні пояснити взаємозв’язок сімейного стану чоловіків і виживаністю на тлі серцевої недостатності — хронічного захворювання, при якому необхідні ретельне спостереження і активне лікування протягом усього життя, — вимагають подальшого вивчення. Серед можливих факторів вчені виділили ізоляцію і недолік спілкування з оточуючими, що грають важливу роль в загальному стані здоров’я і психіки; недотримання режиму лікування і запропонованої дієти, низький рівень догляду і фізичної активності, ігнорування візитів до лікаря, вживання алкоголю.

“Як клініцисти, ми повинні думати про пацієнтів не тільки з точки зору медичних факторів ризику, але і з точки зору “контексту” їхнього життя. < … > Необхідно застосовувати індивідуальний і цілісний підхід для підтримки людей, особливо з такими хронічними захворюваннями, як серцева недостатність», — зазначила Катаріна Лейба, доктор медичних наук і провідний автор дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button