Поради

Декларація з сімейним лікарем: про що потрібно знати пацієнту

В Україні медична реформа стартувала у 2018 році. Завдяки їй люди почали укладаючи договір з сімейними лікарями. Таким чином декларація з лікарем стала певним місточком між пацієнтом та вузькоспеціалізованим фахівцем. Сімейний лікар видає електронне направлення на проходження аналізів, огляд хірурга, онколога тощо. 

Які зміни у лікуванні спричинила медична реформа

Українці звикли до того, що під час хвороби зверталися у свою поліклініку за місцем проживання. Потрібно було зайти у медичний заклад, взяти свою карту та зв’язатися з дільничним лікарем. Після 2018 року схема лікування дещо змінилася, адже пацієнти стали заключати декларації з медиками. 

Декларація з сімейним лікарем свідчить про те, що пацієнт має бажання обслуговуватися у конкретної людини, а держава повинна спрямовувати кошти за його лікування до певного медичного закладу. Як кажуть у народі «гроші пішли за пацієнтом». Тобто тепер людині не обов’язково звертатися до найближчої поліклініки. 

У разі потреби людям, які не мають декларації, нададуть невідкладну допомогу, проте не планову. Укладаючи договір, людина отримує право на безкоштовну медичну допомогу в таких випадках:

 • консультація, плановий огляд;
 • планова вакцинація;
 • ведення вагітності (неускладненої);
 • аналізи та дослідження;
 • невідкладна допомога. 

Підписання декларації дає пацієнту право отримувати онлайн консультації від сімейного лікаря. У 2022 році продаж антибіотиків здійснюватиметься лише за рецептами. Тому без допомоги сімейного лікаря їх не вдасться придбати. 

Як можна заключити декларацію з лікарем

Пацієнт може заключити декларацію з лікарем, який йому подобається. Для цього потрібно виконати декілька кроків.

 1. Обрати спеціаліста. На сайтах державних та приватних клінік вказана повна інформація про медичний персонал. 
 2. Підписати договір. Для цього потрібно прийти у клініку з паспортом та кодом. Якщо декларація підписується з педіатром, знадобиться свідоцтво про народження дитини. 
 3. Взнати графік роботи клініки та лікаря, номер мобільного телефону. Звертатися за медичною допомогою за потреби. 

Коли може бути розірваний договір з сімейним лікарем

Пацієнт може самостійно розірвати договір зі своїм сімейним лікарем. Така потреба може виникнути через кілька причин: низькою якістю послуг, переїзд в інше місце проживання тощо. Розірвання декларації відбувається автоматично під час підписання договору з іншим фахівцем. Програма фіксує зміни та сама повідомляє лікарю про зміни з пацієнтами. 

Розірвання договору з пацієнтом може статися і з інших причин:

 • у медика анулювали ліцензію на ведення лікарської діяльності;
 • у випадку ліквідації юридичної особи ФОП закладу;
 • у випадку, коли лікар припиняє виконувати обов’язки (звільнення);
 • лікар відмовляється від ведення пацієнта, коли той порушує приписи медика;
 • смерть лікаря чи пацієнтів. 

Які права та обов’язки має пацієнт 

Українці лише звикають до європейського досвіду отримання медичної допомоги. Укладаючи декларацію, важливо пам’ятати, що лікар не зобов’язаний бути на зв’язку цілодобово та приходити за викликом до пацієнта (це можливо з огляду на стан пацієнта). Для невідкладної медичної допомоги слід викликати швидку допомогу. 

Пацієнт зобов’язаний виконувати приписи лікаря та має право самостійно обирати сімейного лікаря чи педіатра. Територіальна прив’язка тепер не грає ролі. Людина має право отримувати повну інформацію про своє лікування, знайомитися з результатами аналізів, досліджень. Медичний працівник зобов’язаний дотримуватися медичної таємниці стосовно хвороби та лікування пацієнта. 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button