Наука

Діти та підлітки стали хворіти на рак кишківника в кілька разів частіше

DDW: У новому дослідженні американські медики встановили, що найпомітніше зростання колоректальних онкопатологій спостерігається в дітей і підлітків.

Учені давно помітили, що рак, зокрема кишечника, неухильно “молодшає”.

by @kjpargeter

Аналіз даних Центрів із контролю і профілактики захворювань США за період із 1999 до 2020 року засвідчив, що тепер діти 10-14 років хворіють на рак кишківника в шість разів частіше, ніж 20 років тому. У підлітків 15-19 років частота таких захворювань підвищилася більш ніж учетверо.

Перейти до висновків свіжого дослідження презентують на зустрічі американських гастроентерологів Digestive Disease Week, що пройде у Вашингтоні 18-21 травня 2024 року.

Статистику злоякісних новоутворень товстого кишківника і прямої кишки у людей віком від 10 до 44 років більш ніж за два десятиліття розглянула команда під керівництвом доктора медицини Іслама Мохамеда (Islam Mohamed) з Міссурійського університету в Канзас-Сіті (США).

З’ясувалося, що якщо 1999 року такий тип раку діагностували у 0,1 дитини до 14 років з розрахунку на 100 тисяч населення, то до 2020 року частота випадків збільшилася на 500%, до 0,6. У підлітків 15-19 років показник зріс із 0,3 до 1,3 на 100 тисяч населення (+333%), а в молодих людей 20-24 років – із 0,7 до двох, тобто на 185%.

Висхідну тенденцію відзначили і в інших вікових групах. У людей 30-34 і 35-39 років зростання становило 71% і 58%, а частота випадків 2020 року – 6,5 і 11,7 на 100 тисяч населення відповідно. Найменшу надбавку – на 37% – зареєстрували в групі людей від 40 до 44 років, але в них спостерігається і найвища поширеність раку кишківника – 20 випадків на 100 тисяч населення.

Автори роботи наголосили, що колоректальний рак перестав вважатися хворобою тільки літніх людей і людям слід більше знати про неї. До факторів ризику лікарі відносять наявність хронічних запальних і онкологічних захворювань кишківника у прямих родичів, ожиріння, куріння і вживання алкоголю.

Крім того, розвитку хвороби сприяє незбалансоване харчування з нестачею клітковини та високим споживанням переробленого м’яса, солодких напоїв і жирів. Також деякі минулі дослідження показували зв’язок раку кишківника з малорухомим способом життя, присутністю певних бактерій, що провокують утворення пухлин, прийомом антибіотиків і харчових добавок.

Серед поширених симптомів колоректального раку з раннім початком доктор Мохамед перелічив порушення в роботі кишківника у вигляді запору або діареї, болі в животі, ректальні кровотечі та ознаки залізодефіцитної анемії.

Хоча представлені в роботі дані про виражене зростання колоректальних онкопатологій у дітей і підлітків виглядають тривожно, медики закликали ставитися до них обережно.

Коментуючи показники, хірург-онколог Антон Більчик (Anton Bilchik) з медичного центру Провіденс Сент-Джонс у Санта-Моніці (Каліфорнія, США) зазначив, що відсоткове зростання здається значним, але в абсолютних цифрах такі випадки все ще рідкість. За словами фахівця, який не брав участі в дослідженні, йдеться про різницю між одним-двома випадками на мільйон і шістьма випадками на мільйон.

“Це не причина починати проводити дітям колоноскопію, а привід обговорити, що стоїть за тенденцією”, – пояснив Більчик.

Раніше вчені з Міланського університету спрогнозували, що за 2019-2024 роки смертність від раку кишківника в групі людей 25-49 років найбільше в Європі зросте у Великій Британії: на 26% у чоловіків і на 39% у жінок.

Нещодавно велике дослідження лікарів з Європи та США показало, що люди з певним типом фігури більш схильні до розвитку колоректального раку.

Автори нової наукової роботи не висловили в пресрелізі певних думок щодо причин зростання дитячої захворюваності на рак кишківника в кілька разів лише за 20 років. Найімовірніша причина – істотне зростання середньої маси дітей і підлітків за цей період. У цьому сенсі вони повторюють аналогічну тенденцію у дорослих.

Підходи, що застосовуються для боротьби із зайвою вагою – пропаганда ЗСЖ тощо, – не працюють на більшості людей, про що давно відомо. Але фінансово доступних альтернатив їм на сьогодні немає.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button