Земля

Домінування самок в павукових колоніях знизило число бійок

Хоча вираз “павуки в банку” справедливо для багатьох видів цих безхребетних, існують види павуків, які живуть і добувають їжу в складі колоній. Тепер дослідники з’ясували, чому в одних колоніях панують мир і спокій, а в інших павуки постійно з’ясовують стосунки один з одним. Дослідження опубліковано в журналі The Journal of Arachnology.

Павук-кругопряд на своїй павутині, яку він ревно береже від сусідів / © Gregory Grether / UCLA

Коли мова заходить про тварин, що живуть групами, більшість людей згадує ссавців і птахів, таких як слони і крячки. Мало хто при слові «соціальний» подумає про павуків. Тим часом існує кілька видів цих восьминогих тварин (всього близько 0,1 відсотка від загального числа), що об’єднують індивідуальні павутини в великі мережі.

У більшості соціальних видів кожен павук береже свою павутину і не допускає на неї конкурентів, а в окремих випадках між тваринами навіть трапляються бійки за спійману здобич або готового до спаровування партнера. Проте в деяких колоніях конфлікти між павуками відбуваються набагато рідше, і на цей раз дослідники вирішили з’ясувати чому.

Протягом 18 днів студенти з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (США) спостерігали за 34 колоніями соціальних павуків виду Philoponella republicana на південному сході Перу. За їхніми спостереженнями, павуки співпрацювали в плетінні мереж і затриманні здобичі, але відмовлялися ділитися один з одним їжею або спільно відбивати вторгнення чужинців з інших колоній.

Що цікаво, найбільш «мирними» колоніями виявилися ті, де число самок перевищувало число самців, але самки були дрібного і середнього розміру. Якщо в колонії виявлялося занадто багато великих павучих, їм діставалася левова частка всієї видобутої їжі, і павуки-сусіди починали агресивніше захищати свою територію від вторгнення.

Спостереження за павуками в тропічному лісі / © Gregory Grether / UCLA 

У плані соціальності Philoponella republicana швидше нагадують колоніальних морських птахів, які гніздяться на одному і тому ж ділянці, але агресивно проганяють вторгаються на їх територію чужинців і не годують чужих пташенят. У той же час існують і нечисленні нетериторіальні види соціальних павуків, які вільно переміщаються по загальній павутині, спільно ловлять здобич і доглядають за розплодом, нагадуючи в цьому бджіл і мурах.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button