Поради

Дроворуб — вибір, особливості, використання

Якщо ви самостійно заготовлює дрова для котла або банної печі, то на допомогу вам прийде дроворуб, різновидів якого існує чимало. Розгляньмо види та типи обладнання: механічні, електричні, бензинові або дизельні, розберемося в принципах їх роботи.

Що таке дроворуб?

Це спеціальний верстат, який може за короткий час розколоти заготовлені дрова. Дроворуби покликані прискорити процес заготівлі дров і позбавити людину від важкої ручної праці з використанням сокири. Відразу слід виділити два основних види техніки:

 • промислові;
 • побутові.

Звичайно, багатьох більше цікавлять побутові дровоколи на https://www.ria.com/uk/c-home/drovokoly/, які підходять для приватного використання. Але і про промислові потрібно знати деяку інформацію.

Принцип роботи

За принципом дії дроворуби поділяються на такі види:

 • механічні;
 • конусні або гвинтові;
 • гідравлічні.

Найпростіший механічний дроворуб не дорогий. Він являє собою невеликий металевий каркас з гострим лезом і клиноподібними напрямними. Поліно ставиться зверху, по ньому треба вдарити молотком, кувалдою, обухом сокири, щоб розколоти по лезу. Виробники стверджують, що такий агрегат дозволяє наколоти дрова у 2,5 раза швидше, ніж при роботі сокирою. Зусиль докладати потрібно менше. Механічний агрегат по продуктивності поступається іншим різновидам.

Гідравлічні дроворуби діють за таким принципом: енергія від двигуна передається на гідроциліндр, який переводить її на гідравлічний шток, що своєю чергою приводить в рух упор. Циліндр об’ємом 10 сантиметрів здатний створити зусилля потужністю до 10 тонн. Упор тисне на колоду, вона натрапляє на ніж без удару і розколюється. У деяких моделях, навпаки, саме ніж приводиться в рух, наштовхуючись на чурбак, але принцип роботи від цього не змінюється.

Головна відмінність гвинтового або конусного агрегату від механічного та гідравлічного в тому, що розкол колод проводиться не ножем, а конусом, який через форми часто називають «морквиною». Конструкція гвинтового приладу така: ковзний упор кріпиться на горизонтальній станині, він приводиться в дію шарнірною шпилькою, яка отримує енергію від двигуна.

Тип закладки дров

За типом закладки дроворуби діляться на:

 • вертикальні;
 • горизонтальні;
 • змішаного типу.

Горизонтальні дроворуби займають більше простору, а пристрої змішаного типу, з двома видами закладки, бувають тільки промисловими.

Двигун — важлива частина пристрою

Двигун є важливою частиною дроворубу, через те, що надає руху всьому механізму. По виду джерела живлення пристрою діляться на:

 • Електричні. Двигун живиться від мережі, дроворуб виходить екологічно чистим, тихим і може використовуватися в приміщенні. Головний недолік — прихильність до джерела електроенергії.
 • Бензинові або дизельні. Зазвичай такі дроворуби могутніше електричних, вони мобільніші, можуть застосовуватися при промислової лісозаготівлі. Але існує проблема вихлопів і шуму, через що можна застосовувати тільки у вуличних умовах або спеціальному цеху.
 • Дроворуби з тракторною тягою. Гідравлічна система трактора з’єднується з валом, що істотно збільшує межу міцності та потужності дроворуба. Як правило, такі пристрої працюють на дизелі. Є комбіновані варіанти — тракторна тяга плюс електричний або бензиновий двигун. Такі варіанти часто застосовуються в промислових цілях.

Критерії вибору

Вибираючи, дроворуб для використання у своєму домашньому господарстві, слід звернути увагу на такі критерії:

 • Відстань між поршнем і клином, що розколює чурбак. Цей показник є робочою довжиною, від нього залежить, які дрова ви зможете розколювати. Для побутових агрегатів нормальний показник відстані, відповідно, і довжини колоди – 50 сантиметрів.
 • Діаметр колоди. В середньому для гідравлічних дроворубів цей показник дорівнює 30 сантиметрів, а ось гвинтові пристрої можуть впоратися із заготівлею будь-якого діаметру.
 • Потужність розщеплення. Цей показник визначає, яке зусилля буде прикладатися для того, щоб роздрібнити колоду. У побутових, потужність зазвичай становить 3-7 тонн. Для гвинтових моделей важливим показником є швидкість обертання, яка повинна становити 400-600 оборотів у хвилину.
 • Важливі також хід поршня і швидкість його руху. У побутових моделях поршень зазвичай рухається зі швидкістю 4 сантиметри в секунду вперед і 7,5 сантиметра в секунду назад. Зручні дроворуби з обмежувачем ходу поршня, що дозволяє економити паливо або енергію, а також збільшує продуктивність.
 • Потужність двигуна. Для гвинтових моделей потужність трифазного електродвигуна повинна становити 3-4 кВт, для гідравлічних – 1,5-2,3 кВт.

Ціна також важлива при виборі дроворуба, як і його розміри, потужність, продуктивність. Найдешевші механічні ручні дроворуби. За модель потужністю 4 кВт, зусиллям в 6 тонн, швидкістю штока в 42 сантиметри в секунду, з високою продуктивністю доведеться розщедритися.

Кнопка «Наверх»