Поради

Електронні карти

У 21 столітті вже нікого не здивуєш електронними картами на смартфонах або планшетах. Вони відрізняються високою точністю і достовірністю. Електронні карти в системі ГІС від українського розробника по точності нічим не поступаються західним аналогам, але існує одна проблема. Вона полягає в тому, що практично весь світ просунувся вже набагато далі в картографії і використовує сучасні сервіси прив’язки до місцевості, а українська картографія ще залишилася на рівні кінця 2000-х років. Але є бажання надолужити згаяне і намічений план розвитку. До речі, багато сьогодні використовують https://ua.mapich.com для перегляду відстані між містами України.

Трохи історії

Сучасна українська електронна картографія бере свій початок з 1991 року. Одним з піонерів геоінформаційних систем (скорочено ГІС) стала компанія “Візіком”. Першим її продуктом став Довідник, з можливістю пошуку адрес, який розміщувався на CD-дисках. Потім з’явилися диски з електронними картами. На той момент це був передовий продукт, але не на довгий час. Його витіснили більш просунуті конкуренти.

Вже в 2000-х роках на ринку картографії почали з’являтися і інші компанії, наприклад, «Аероскан». На той момент почала розвиватися GPS-навігація, яка дуже полюбилася Автомобілістам і полегшила їм пересування. Вже в 2006-2008 роках розробники електронних карт зрозуміли, що перспективним напрямком стали карти, пристосовані для смартфонів. Тоді на перше місце виходить Google Maps, карти які можуть працювати безкоштовно і при відсутності інтернету. Без нових ідей ГІС не могла конкурувати з ними. На деякий час про український ГІС забули на світовому ринку, але зараз компанії вирішили надолужити згаяне і нагадати про себе.

Процес створення електронної карти

Електронні карти в даний час використовуються в багатьох сферах промисловості, хоча спочатку замислювалися для навігації. Як показала практика саме для навігації картами користується невелика кількість користувачів. В основному більшість людей пересувається по знайомих маршрутах і нечасто вибирається за межі міста.

Створення електронної карти витратний процес, оскільки складається з декількох етапів. Для створення ГІС необхідно:

* збір і оцифровка вихідної інформації;
* присвоєння символів об’єктам на карті та їх автоматизоване складання;
* розробка користувальницької системи управління електронними картами.

Досягнення точності і промальовування всіх деталей займає багато часу і є трудомістким процесом.

Залежно від способу створення і подачі інформації електронні карти діляться на растрові і векторні. Так, растрова карта отримана шляхом оцифровки, сканування, звичайної паперової карти. Вона має ряд недоліків, але їх використовують у зв’язку з низькою вартістю створення.

Що стосується векторних карт, то вони принципово відрізняються. По суті це набір даних про об’єкти карти. Вона складається з геометричних і атрибутивних описів об’єктів. Наприклад, користувач може побачити якої висоти будинок, дерево, якої ширини дорога і безліч іншої інформації про об’єкти.

Новинка в електронних картах

Останнім словом в електронних картах стало використання Location-based service. Це спеціальний сервіс, який дозволяє визначати поточне місце розташування користувача мобільного телефону. Для цього зовсім необов’язково користуватися технологією GPS або A-GPS.

Цей сервіс набув поширення у молоді, адже за допомогою нього можна бачити де знаходяться друзі і коли вони будуть в призначеному місці. На цьому, мабуть, популярність сервісу і закінчується. Його використання сприймається, як гра, але багато хто розглядає його, як вторгнення в особисте життя.

Незважаючи на те, що LBS на сьогодні на отримали широкого застосування, це не означає, що сервіс абсолютно даремний. Робота над ним може привести до створення більш зручних програм і опцій, які будуть застосовні в ГІС.

Український ринок ГІС вже знаходиться в тій стадії, коли все готово для розвитку. Зараз головне – зрозуміти, що користувач заплатить гроші за пакет послуг, а не за окрему опцію. Розробникам потрібно буде постаратися задовольнити попит і запропонувати продукт, який поєднає карти, GPS-навігацію, визначення місця розташування і багато іншого в одній програмі для смартфона.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button