Наука

Фізики зареєстрували космічні частинки рекордно високих енергій

Китайські вчені визначили 12 потенційних «певатронів» – загадкових природних прискорювачів частинок надвисоких енергій.

Детектори частинок в обсерваторії LHAASO покривають більше одного квадратного кілометра / © China Academy of Sciences

У потоці космічних променів зрідка знаходять частинки, розігнані до неймовірних швидкостей. Так, зовсім недавно було оголошено про виявлення частинок з енергією майже в петаелектронвольт (ПЕВ, 1015 еВ). Для порівняння, протони, прискорені в кільці Великого адронного коллайдера, несуть приблизно в тисячу разів менше. Тепер китайські фізики зареєстрували частку з новим рекордом – понад 1,4 ПЕВ. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі Nature.

При зіткненнях частинок ультрависоких енергій (більше 0,1 ПЕВ) з’являються гамма-фотони, за якими їх і виявляють. Для цього вчені на чолі з Чженем Цао (Zhen Cao) з Інституту фізики високих енергій в Пекіні використовували датчики високогірної обсерваторії LHAASO, розташованої в провінції Сичуань. Їм вдалося зареєструвати в цілому 530 таких «спалахів», які говорять про присутність частинок з енергіями понад 0,1 ПЕВ, і пов’язати їх з 12 потенційними «певатронами», розташованими в межах нашої Галактики.

Варто нагадати, що природа «певатронів» – природних джерел, здатних прискорювати частинки до енергій в 1 ПЕВ і вище – залишається невідомою. Найбільшу популярність заслужила гіпотеза, що зв’язує їх появу з вибухами наднових, в ударних хвилях яких може відбуватися розгін частинок.

На таку можливість частково вказує і нова робота китайських вчених: один з 12 виявлених джерел частинок ультрависоких енергій пов’язаний з Крабовидною туманністю, останки наднової, де такі частинки виявляли і раніше. Втім, є й інші варіанти: наприклад, ще один «певатрон» вчені пов’язали з туманністю Кокон – місцем активного зореутворення.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button