Всесвіт

Фото галактики в 15 млн світлових років від Землі

У астрономів є дивовижне зображення галактики Messier 83, що знаходиться від нас на відстані приблизно в 15 мільйонів світлових років, в сузір’ї Гідра.

Хоча M83 приблизно в два рази менше Чумацького Шляху, вона схожа на нашу Галактику, оскільки є спіральною галактикою з перемичкою. Вченим цікаво досліджувати M83 – зокрема, щоб краще зрозуміти Чумацький Шлях.

Як і в нашій Галактиці, в Messier 83 формуються нові зірки. Зореутворення – це інтенсивний процес, який виробляє велику кількість радіації. Помітити останню, втім, не так просто, з урахуванням того що M83 знаходиться на великій відстані; для отримання зображення фахівці використовували космічний рентгенівський телескоп XMM-Newton Європейського космічного агентства.

Телескоп детектувала формування нових зірок в M83 – на зображенні дані процеси помітні у вигляді яскравих точок. Втім, більшість яскравих точок на зображенні демонструють інші процеси – пов’язані із закінченням життєвого циклу зірок: це можуть бути спалахи наднових, що виробляють потужне випромінювання; крім того, бінарні системи, де один з об’єктів – чорна діра або нейтронна зірка, можуть виробляти потужні рентгенівські промені, коли вони активно акрецують речовину компаньйона.

Червоний регіон в центрі зображення – це центр M83, а рентгенівські джерела всередині асоціюють з екстремальної середовищем в околицях надмасивної чорної діри.

Фото галактики в 15 млн світлових років від Землі

XMM-Newton спостерігав Messier 83 не раз – в січні 2003 року, в січні і серпні 2015 року, в лютому і серпні 2015 року і в січні 2016 року (спостереження в різний час об’єднали в єдину анімацію, яка показана вище).

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button