Фото

Фульгурит: коли блискавка вдаряє в пісок

Серед безлічі дивних явищ на нашій планеті одне виділяється особливо. Ніколи не замислювалися, що буде, якщо розряд блискавки різко нагріє пісок?

У тих рідкісних випадках, коли електричний розряд блискавки вдаряє в пісок або грунт, різкий нагрів приводить до спікання піску в повні скляні трубочки незвичайної форми. Таке утворення називається фульгурит, а в народі — «чортів палець». І справді, деколи вони виглядають як абсолютно чужорідні структури, що потрапили на Землю не з Пекла, не то з глибин космосу:

За словами експертів, світ повниться фульгуритами. «Все, що вам потрібно — це піти на будь-який пляж і почати копати», запевняє Мартін Уман з Університету Флориди. Втім, з-за їх популярності в мережі часто можна побачити оголошення про купівлю фульгуритів, які насправді були зроблені кустарно:

Це особливо важливо, коли мова заходить про справжню науку. Досліджуючи, як і з якою силою блискавки б’ють у землю на території того чи іншого регіону, кліматологи можуть оцінити потенційний збиток для підземних ліній електропередач і придумати способи уникнути подібних подій. Іноді для ефектного кадру фотографи викопують фульгурит з піску, щоб ті виглядали в кадрі як можна ефектніше:

Зазначимо, що хоч по всьому земній кулі блискавки вражають землю, дерева та споруди не менше мільйона разів на добу, лише невелика їх частина володіє достатньою потужністю, щоб перетворити пісок в скло. Так що на практиці вони зустрічаються досить рідко. У 1990-х роках дослідники, зайняті пошуками «чортових пальців», випадково виявили абсолютного рекордсмена: довжина цієї «скам’янілою блискавки» становила більше 4,9 метра!

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button