Всесвіт

Гарячі юпітери можуть уповільнити старіння зірок

Спостереження подвійних систем підтвердили уявлення про “омолоджуючий” вплив гарячих юпітерів на свої материнські зірки. Присутність близької і масивної планети змушує їх швидше обертатися і проявляти високу активність, яка характерна для молодих світил.

©NASA, CXC, M. Weiss

Гарячими юпітерами називають екзопланети масою, яка порівнянна з масою Юпітера, але при цьому знаходяться набагато ближче до своїх зірок, ніж Меркурій до Сонця. Це робить їх надзвичайно розпеченими: на таких планетах випаровується навіть залізо. Однак на зірки присутність гарячого Юпітера може діяти «омолоджуюче». До таких висновків прийшли вчені з Потсдамського астрофізичного інституту (AIP), стаття яких опублікована в журналі MNRAS.

Молоду зірку можна визначити по високій активності, яка супроводжується частими викидами речовини і потужними спалахами, в тому числі в рентгенівському діапазоні. Однак до того ж призводить наявність близької масивної планети. Під дією приливних сил зірка починає обертатися швидше, ніж їй “належить”, і її активність зростає. Це може призводити до неправильних оцінок віку далеких зірок.

Ніколета Іліч (Nikoleta Ilic) і її колеги з AIP вивчили такий «омолоджуючий» ефект за допомогою космічних телескопів Chandra і XMM-Newton. Вони провели спостереження подвійних систем, в яких у одного з партнерів є гарячий Юпітер. Зірки в таких парах — ровесниці, тому, порівнюючи їх один з одним, можна виділити вплив, який надає на одну з них наявність масивної і близької планети. А щоб виключити вплив зірок одна на одну, вчені розглядали лише такі системи, відстань між учасниками в яких досить велика.

Спостереження в рентгені дозволили оцінити поведінку зірок майже в 30 таких парах. І вони підтвердили, що при наявності гарячого Юпітера зірка виглядає і поводиться активніше, ніж її партнер того ж віку.

“Раніше у нас були лише деякі цікаві вказівки (на такий ефект. — прима. ред.), – говорить Марзіє Хусейні (Marzieh Hosseini), одна з авторів роботи. – Тепер же у нас є статистичні свідчення того, що деякі планети дійсно можуть впливати на свої зірки і підтримувати їх молодість».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments