Екологія

Глобальне потепління створює вбивчі «хвилі спеки» в океанах

Великі скупчення аномально нагрітої води виникають в океанах все частіше, викликаючи масову загибель морських організмів, а при подальшому потеплінні клімату можуть з’являтися щороку.

«Хвилі спеки» виникають не тільки на суші. У 2013 році величезне скупчення аномально нагрітої води з Тихого океану пройшло вздовж узбережжя Північної Америки, привівши до масової загибелі тварин. Бурхливе зростання ціанобактерій викликало «цвітіння» води і накопичення токсинів, тропічні види перемістилися в зазвичай прохолодні води, порушився нормальний річний цикл розмноження деяких риб. Однієї тільки тихоокеанської тріски загинуло близько 100 мільйонів особин.

Вода в цій температурній аномалії була розігріта на 4 ° С вище нормальної, і повністю вона «розсмокталася» лише в 2015-му. Але випадок був далеко не єдиним: аналогічні явища спостерігаються в інших океанах і регіонах планети. Нова робота, проведена Шарлоттою Лауфкеттер (Charlotte Laufkеtter) і її колегами з Бернського університету, показує, що завдяки глобальному потеплінню подібні події стали відбуватися більш ніж вдесятеро частіше колишньої норми.

У статті, опублікованій в журналі Science, вчені узагальнили дані спостережень за 300 найпомітнішими «хвилями спеки» в Світовому океані, зареєстрованими з 1981 по 2017 рік. В середньому вони трималися до 40 днів, покриваючи простір близько 1,5 мільйона квадратних кілометрів і досягаючи температури на 5 ° С вище навколишньої води. Разом з тим автори відзначають, що частота, тривалість та інтенсивність цих подій за спостережуваний період зросли.

Далі вчені сфокусувалися на семи найбільш потужних морських «хвилях спеки». За їхніми оцінками, перш такі події виникали лише раз в кілька сотень, а то і тисячу років. Однак, як показало проведене моделювання, зростання глобальної температури змушує їх приходити куди частіше. При збільшенні її на 1,5 ° C вони будуть з’являтися кожне десятиліття, на 3 ° C — щороку. Модель показала, що лише з часом, якщо потепління зупинялося, океан поступово відновлював тепловий баланс — і частота «хвиль спеки» знову знижувалася.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»