Наука

Імунні клітини активніше борються з раком: цьому їх навчили наночастинки

Вчені з відділу передової органної біоінженерії та терапії центру TechMed в Нідерландах нещодавно створили нову імунну терапію раку. Результати дослідження опубліковані в науковому журналі Nature Communications.

Доктор наук Джай Пракаш і його команда вчених розробили наночастинки, які впливають на імунні клітини організму, щоб захистити їх від раку.

Попередні дослідження показали, що пухлинні клітини змінюють альянс деяких специфічних макрофагів, що сприяє зростанню пухлини.

“Макрофаги – це клітини, які діють як пилососи імунної системи. Зазвичай вони ловлять зловмисників і знищують їх, але пухлинні клітини можуть захопити їх і діяти проти організму», — пояснює Пракаш.

Тепер вчені розробили наночастинки, які навчають «погані» макрофаги, що підтримують пухлину, боротися з раковими утвореннями. Однак ці крихітні (100-200 нанометрів в діаметрі) клітинні структури спочатку повинні знайти макрофаги, перш ніж почати навчання. Саме це завдання і стояло перед вченими.

Щоб вирішити проблему, дослідники змінили самі наночастинки. Вони складаються з подвійного шару специфічних ліпідів (фосфоліпідів), відомих як наноліпосоми. У них довгі хвости, які часто «залипають» в подвійному шарі. Вчені замінили деякі ліпіди на ті, у яких коротші заряджені хвости. У підсумку вони можуть «перевертатися» так, що погані макрофаги розпізнають їх і поглинають всю частку.

Після того, як біологи навчилися “ловити” макрофаги, їх можна знову навчити боротьбі з пухлиною. Для цього дослідники додали невеликий компонент до бактеріальної клітинної стінки. Потім ці молекули також поглинаються поганими макрофагами, змушуючи їх вбивати ракові клітини.

Примітно, що захоплені макрофаги можна не тільки перенавчити, вони ще запобігають метастазуванню — здатність ракових клітин поширюватися по тілу. Навчені макрофаги не дозволили пухлинним клітинам “підготувати” легеневу тканину до “прийому” пухлинних клітин. Саме цей процес передує метастазування. В експерименті на мишах, коли пухлинна клітина потрапила в легені, тканина була не готова і створити нову пухлину не вдалося.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments