Різні цікавинки

Історія рафтингу. Що таке рафтинг?

Існує цікава байка-легенда про появу рафтингу, як сплаву по порожистих річках на надувному плавзасобі – рафті. І ця байка каже про появу рафтів у В’єтнамі, під час війни. У той час вони використовувалися за прямим призначенням – для транспортування товарів, закиду військових і амуніції з водних артерій країни. Якось на річці Меконг, під час переправи один з рафтів відірвався від прив’язі і разом з вояками пішов у пороги.
Правда, чи ні, але саме з цього моменту рафтингом стали називати, як комерційні подорожі і сплави по річках, так і спортивне відгалуження, яке багато сприймає як забавний і не серйозний вид спорту, що дуже помилково.

raftyng_550

Рафт (початкове визначення) – надувний човен, призначався для висадки військ при хвилях не більше 3-х балів. При проведенні десантної операції в Нормандії в 1944 р. американський спецназ невдало намагався висадитися на узбережжі на рафтах.

Говорячи, про рафтинг, як про вид активного відпочинку, то в Україні рафтингом стали називати всі без розбору. Сплав на рафті – рафтинг (незалежно від порогів на річці), сплав на байдарці – рафтинг, сплав на катамарані – рафтинг, сплав на бублику і рятувальному колі у вигляді каченяти – рафтинг, водний туризм – рафтинг. Мабуть, тільки каякінг залишився при собі. Хоча, сам-по-собі сплав по дністру принесе вам неабияке задоволення, незалежно від того як він називається.

Вперше наша людина рафт побачив в 1989 р. на змаганнях «Чуя Ралі», які вперше провели в 1989 г в Алтаї.

На цей захід зібралося 350 водників з усіх населених континентів і півтори тисячі глядачів. У змаганнях взяли участь 144 екіпажу суден абсолютно різного класу з 14 країн світу: Замбія, Непал, Коста Ріка, Венесуела, Австрія, Нова Зеландія, США та ін. Варто відзначити, що «золото» дісталося спортсменам СРСР, Нова Зеландія – «срібло» , Великобританія – «бронза»

«Чуя-Ралі» – Знакова, напевно навіть легендарна подія для всіх послідовників водного туризму в пострадянському просторі. До цих пір в мережі можна знайти багато інформації про цю подію і від кожної статті віє атмосферністю і незабутній досвід учасників …

Але ми відійшли від теми. Головний суддя змагань «Чуя Ралі» в 1989 р. добре помітив, що перевага зарубіжних колег у виробництві спорядження для сплаву полягає не в ідеях, а в технології. Можливо, саме технологи і відносна конструкторська простота дозволили стати рафтам чи не найбільш поширеним типом плавзасобом в світі.

До середини ХХ стали проводитися різні «водні» фестивалі, численні змагання. До початку 90-х років розвиток міжнародного рафт-руху стало вимагати уніфікації правил проведення змагань. У 1997 р. була утворена Міжнародна Федерація рафтингу (IFR).

На Заході рафти стали популярним засобом сплаву задовго до «Чуя-Ралі». Але вітчизняний водний туризм, довгий час розвивався в умовах ізоляції, не приймав це «чудо ворожої техніки». Винятком стали лише ті організації, які тоді брали участь у програмах обміну туристами із зарубіжними країнами та яким волею неволею доводилося освоювати новий клас судів. Скептики з туристського середовища висловлювали думку, що «ці басейни не приживуться: не володіють стійкістю плота і маневреністю катамарана», але вони помилилися. Рафт прижився міцно і надовго.

Рафтинг – сплав по гірських річках на судах певної конструкції. Рафтинг є одночасно видом спорту, по якому проводяться офіційні змагання: чемпіонати та кубки Світу, Європи, національні чемпіонати, і видом активного відпочинку з незмінним атрибутом – сплавом по бурхливій воді з метою отримання гострих відчуттів.

На даний момент існує безліч типів рафтів для комерційних сплавів і спортивного рафтингу. Умовно всі їх можна розділити на «наші», «не наші» й українські.

Класичним рафтом можна назвати надувний човен із співвідношенням довжини до ширини приблизно два до одного і діаметром борта 40-60 сантиметрів. Повний обсяг надувних елементів складає 2,5-3,5 кубічних метра. Пасажиромісткість – від 4 до 18 осіб.

Якщо ж взяти виробників США, то ми побачимо безліч варіантів рафтів й як не дивно катамаранів, тільки не наш мотив. На жаль, випробувати все це у нас не реально, з простої причини відсутності продукції на нашому ринку … а шкода.

В Україні немає такого водного потенціалу, як наприклад в Росії, немає таких потужних і порожистих річок для проведення повноцінних змагань та використання рафта, як пріоритетного судна, нарівні з катамараном. Але все ж «покращення» і розвиток конструкторської думки у цій сфері менше бажаного рівня. Є прості і якісні рафти і є «авторські».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button