Земля

Китові акули вимирають, але не через глобальне потепління

Міжнародна команда з більш ніж 60 вчених з 18 країн провела глобальне дослідження, щоб з’ясувати, чому китові акули опинилися на межі зникнення. Науково-популярна стаття про це опублікована в The Conversation.

Понад 80% міжнародної торгівлі здійснюється по морю. Курси, за якими йдуть контейнеровози, являють собою фіксовані морські маршрути, відомі як морські магістралі, які мало чим відрізняються від автомагістралей на суші.

Морські магістралі також можуть перетинати маршрути руху та міграції морських тварин. Гігантські кити і акули, що харчуються планктоном, особливо вразливі для нападу і загибелі великих суден, оскільки вони проводять тривалі періоди часу біля поверхні.

Китові акули можуть досягати в довжину 20 метрів. Але незважаючи на солідні розміри, за останні 75 років їх чисельність скоротилася більш ніж на 50%. У 2016 році вони були додані до зростаючого списку зникаючих видів акул.

На відміну від більшості інших видів акул навмисний або випадковий вилов промисловими рибальськими флотиліями не вважається основною причиною скорочення чисельності китових акул.

Це пов’язано з тим, що основні промисли китових акул були закриті, а цей вид знаходиться під захистом міжнародних торгових заборон з 2003 року. Але кілька факторів вказують на те, що саме судноплавство є основною, але прихованою причиною смерті.

Китові акули проводять більшу частину свого часу, подорожуючи прямо під поверхнею океану, часто харчуючись мікроскопічними тваринами, званими зоопланктоном.

Якщо велика акула стикається з китовою акулою, то в останньої, ймовірно, мало шансів вижити. Часто від цих подій не залишається слідів, тому що в разі смертельного зіткнення тіло тоне: китові акули походять від більш дрібних донних акул і зберегли свою негативну плавучість.

Супутник “глобальний рух акул” відстежив майже 350 китових акул, оснастивши їх електронними мітками і з безпрецедентною точністю наніс на карту їх положення у всіх основних океанах. Це виявило найбільш густонаселені регіони, які часто перебували в прибережних районах, де, як відомо, накопичуються ці види.

Ми порівняли ці рухи з обов’язковою системою стеження за судами, яка спочатку була розроблена для запобігання зіткнень суден один з одним. Це допомогло нам відстежувати глобальний флот вантажних, танкерних, пасажирських і рибальських суден – великих суден — понад 300 брутто-тонн), здатних вразити і вбити китову акулу.

Ми виявили, що приголомшливі 92% горизонтального простору, займаного китовими акулами, і майже 50% їх глибинних шарів перекриваються діяльністю цих флотилій.

Потім ми розробили сучасні моделі для визначення ризику зіткнення в цих районах і виявили, що Мексиканська затока, Аравійська затока і Червоне море становлять найбільшу небезпеку для китових акул.

У цих регіонах є одні з найбільш завантажених портів і морських проходів у світі, і, оскільки наші розрахункові рівні ризику корелюють з відомими смертельними зіткненнями тут, вони здаються одними з найнебезпечніших місць у світі для проживання китових акул.

У районах підвищеного ризику китові акули регулярно перетинали шляхи суден і проходили поруч з суднами, які рухалися приблизно в 10 разів швидше, ніж вони пливли.

Це дає акулам дуже мало часу, щоб відреагувати на корабель, що наближається тому ці зустрічі потенційно можуть закінчуватися фатальними зіткненнями.

Передача з міток на китових акулах частіше, ніж очікували вчені, закінчувалася на завантажених судноплавних шляхах. Навіть після врахування випадкових технічних збоїв передавачів ми виявили, що 24% міток перестали передаватися на жвавих судноплавних шляхах, швидше за все, через те, що китові акули були смертельно вражені і опустилися на дно океану.

Деякі мітки фіксують глибину, а також місце розташування і показують, як акули рухаються судноплавними шляхами, а потім повільно занурюються на морське дно в сотнях метрів нижче.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button