Всесвіт

Масивні зірки формуються з уламків, а не з газопилового диска

Астрофізики виявили, що зірки з великою масою формуються інакше, ніж їх більш дрібні побратими. На відміну від менш масивних зірок, гіганти ростуть не з диска газу і пилу, а з уламків небесних тіл, які вони притягують.

NASA

Зірки середньої маси ростуть, накопичуючи речовину з газопилового диска навколо себе. Як виявилося, їх великі побратими формуються зовсім по-іншому: замість стабільного обертового диска вони створюються з хаотичних потоків речовини.

Добре відомо, як формуються й еволюціонують маленькі, молоді зірки. Вони акрецирують речовину з диска газу і пилу відносно впорядкованим чином. Астрономи вже бачили багато таких газопилових дисків навколо молодих зірок з низькою масою, але ніколи подібних структур не вдавалося спостерігати навколо молодих масивних зірок. Через цей факт дослідники засумнівалися в тому, що великі зірки формуються, так само як і маленькі.

У новому дослідженні астрофізики вивчали три молоді масивні зірки в зіркоутворюючій області W51, приблизно в 17 000 світлових років Від Землі. Дослідники шукали, зокрема, великі стабільні диски, що виштовхують струмені речовини перпендикулярно поверхні диска. Такі диски повинні бути видні за допомогою антенної решітки ALMA.

Але замість великих стабільних газопилових дисків навколо масивних зірок вчені виявили абсолютно хаотичні потоки речовини в зоні акреції цих об’єктів. Спостереження показали, що з усіх боків на молоді масивні зірки падають струмені газу. Крім того, дослідники помітили струменя, присутність яких вказує на те, що в системі можуть існувати невеликі диски, невидимі для телескопа. Також, згідно з розрахунками авторів, близько ста років тому диск навколо однієї з трьох вивчених зірок обертався.

Жоден з процесів в таких системах не підкорявся закономірностям, які астрономи раніше бачили при формуванні зірок з низькою масою. В результаті глибокого аналізу дослідники дійшли висновку, що ці молоді масивні зірки, принаймні в перші роки, ростуть завдяки матерії, яка приходить з різних напрямків і з нерегулярною швидкістю. Інакше йде справа з малими зірками, де спостерігається стабільний приплив матерії. Астрономи підозрюють, що саме через це навколо великих зірок не можуть формуватися стабільні диски.

Дослідження опубліковано в The Astrophysical Journal.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button