Наука

Найстаріша єврейська Біблія у світі може бути продана на аукціоні за 50 мільйонів доларів

"Кодекс Сассуна" - Біблія на івриті, яка вважається найдавнішою з коли-небудь знайдених

Найдавніша і найповніша єврейська Біблія, коли-небудь знайдена, буде продана на аукціоні в найближчі місяці.

Courtesy of Sotheby’s

Як повідомляє Interesting Engineering, так званий «Кодекс Сассуна» вважається найбільш ранньою і найбільш повною єврейською Біблією. У травні книга буде продана на аукціоні Sotheby’s в Нью-Йорку. Її ціна – від 30 до 50 мільйонів доларів. Якщо “Кодекс Сассуна” піде з молотка за 50 мільйонів доларів (або близько до цієї вартості), то книга стане найдорожчим історичним документом з коли-небудь проданих на аукціоні. Зараз цей рекорд належить першій друкованій Конституції США, яка була продана за 43 мільйони доларів.

“Кодекс Сассуна” – найважливіше зібрання відомого колекціонера релігійної літератури Девіда Соломона Сассуна. Воно містить всі 24 книги єврейської Біблії (з 400 аркушів немає тільки 12).

Текст “Кодексу Сассуна” був записаний в кінці IX – початку X століття і потрапив в синагогу на території сучасної Сирії. Синагогу зруйнували в XIV столітті і книга перейшла в руки Салама бін Абі аль-Фахр, який зобов’язався зберігати її поки будівлю не відновлять. Але його так і не відновили.

Вже в 1929 році британський колекціонер і філантром Девід Соломон Сассун викупив Біблію у родичів Салама бін Абі аль-Фахр.

“Кодекс Сассуна” розбитий на три частини: П’ятикнижжя, Пророки і Писання. Вони є основою іудаїзму та інших авраамічних релігій. У християнстві Тексти називаються старим завітом і включені в біблійний канон.

До речі, не тільки стародавня Біблія йде з молотка за нечувані гроші. Наприкінці 2022 року на аукціоні був проданий комп’ютер Apple-1 з підписом Стіва Джобса – коштував він як сучасний суперкомп’ютер.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button