Всесвіт

Нове дослідження ставить під сумнів існування дев’ятої планети в Сонячній системі

Астрофізики проаналізували розподіл транснептунових об’єктів і показали, що гравітаційних аномалій в їх поведінці, викликаних дією гіпотетичної дев’ятої планети, може і не існувати.

NASA

У 2016 році астрономи Костянтин Батигін і Майк Браун з Каліфорнійського технологічного інституту помітили, що 6 транснептунових об’єктів (ТНО), включаючи карликову планету Седну, мають сильно витягнуті еліптичні орбіти. Всі шість досліджених тоді об’єктів вчені спостерігали в одній частині Сонячної системи. Потім астрофізики виявили ще 8 об’єктів, а русі яких також спостерігаються аномалії.

У статті 2016 року опублікованій в The Astronomical Journal Батигін і Браун писали, що ці аномалії може пояснити наявність планети з масою приблизно в 10 разів більша за земну. Це небесне тіло, згідно з розрахунками, має розташовуватися набагато далі Плутона і рухатися по витягнутій еліптичній орбіті навколо Сонця з періодом обертання 15 000 років. Згодом, стверджували вони, її велика гравітація витягнула ці шість ТНО на їх згруповані орбіти.

У новій роботі міжнародна команда астрофізиків поставила під сумнів існування дев’ятої планети. Вчені стверджують, що транснептунові об’єкти, які автори гіпотези використовували для доказу існування додаткового небесного тіла, можуть бути частиною великого скупчення, яке в основному залишається невидимим для земних телескопів.

Автори проаналізували, скільки часу земні телескопи провели, спостерігаючи за різними частинами неба. Потім вчені провели моделювання орбіт неспостережуваних ТНО і показали, що при спостереженні із Землі астрономи з високою ймовірністю повинні були виявити саме ті 14 об’єктів, які й стали основою теорії про існування дев’ятої планети, тоді як значна частина небесних тіл в поясі Койпера залишалася непоміченою.

Вчені показали, що такі результати виявляються вірні при рівномірності розподілу ТНО в поясі Койпера від 17% до 94%. Це значення показує, наскільки зосереджені в тих чи інших областях простору різні небесні тіла. Так, наприклад, 100% розподіл буде означати, що об’єкти рівномірно розташовані в певній області простору і не утворюють ніяких скупчень. Результати роботи показують, що, можливо, наземні телескопи просто не можуть побачити безліч ТНО, поведінка яких вкаже на відсутність дев’ятої планети.

Препринт статті опубліковано на сайті arXiv.org.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button