Всесвіт

Оптичне випромінювання гамма-сплеску спостерігали в режимі реального часу

Китайські астрофізики спостерігали оптичне випромінювання під час гамма-сплеску. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Astronomy.

Дослідники з Національної астрономічної обсерваторії Китайської академії наук повідомили про рідкісні спостереження оптичних ефектів, які супроводжують гамма-сплеск GRB 201223A — масштабний космічний викид енергії гамма-випромінювання. Аналіз з високою роздільною здатністю показує зміна світності в процесі цього астрономічного події.

Коротка тривалість події — основний сплеск триває всього від декількох мілісекунд до десятків секунд — ускладнює спостереження в режимі реального часу. Оптичні обсерваторії, як правило, просто не встигають націлитися на потрібну область і спостерігають тільки постсвічення.

Дослідники використовували масив наземних ширококутних камер (GWAC), розташований в обсерваторії Синлун, для дослідження гамма-сплеску GRB 201223A. Цей телескоп може охоплювати надвелику ділянку неба з тимчасовим дозволом 15 с, пояснюють вчені. Він може швидко сфокусуватися в потрібній області при отриманні перших даних від датчиків гамма-випромінювання.

Дані оптичного спостереження за гамма-сплеском з тимчасовим дозволом 15 с між знімками. Зображення: NAOC

З використанням телескопа дослідники спостерігали за GRB 201223A до, під час і після потужного сплеску. Серія знімків показує ранню фазу, яка збігається з викидами гамма-випромінювання і перевищує екстраполяцію його світності, а також перехід до постсвічення, виражений стрибком яскравості. Чітко виявлений перехід дозволяє диференціювати фізичні процеси, що сприяють ранньому оптичному випромінюванню, і діагностувати склад джета, відзначають вчені.

Дослідники вважають, що використання обсерваторії GWAC разом із супутником SVOM, який повинен бути запущений до кінця року і призначений для виявлення джерел гамма-сплесків, допоможе знайти і описати більше таких подій, краще зрозуміти фізику колапсуючих зірок.

Гамма-сплески виникають в результаті вибуху наднової під час колапсу масивних зірок (довгий гамма-сплеск) або злиття подвійних нейтронних зірок або чорної діри і нейтронної зірки (короткі гамма-сплеск). Це одна з найяскравіших подій у Всесвіті, під час якої величезна кількість енергії випускається протягом декількох секунд. Воно включає миттєве випромінювання, викликане ударною хвилею в джеті, і постсвічення, що виникає при взаємодії з зовнішнім середовищем.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button