Всесвіт

Пилові дияволи можуть блукати по дюнах Титану (фото + відео)

Згідно з новим дослідженням, метеорологічні умови на місяці Сатурна Титані, який дуже схожий на Землю, сприяють утворенню пилових дияволів.

Якщо це правда, ці сухі вихори можуть бути первинними рушійними силами пилу на поверхні Титану, як і на Марсі.

Космічний корабель “Кассіні”, який подорожував по системі Сатурна з 2004 по 2017 рік, спостерігав за дюнами в екваторіальній області місяця, що покривають до 30% поверхні, і сильною пиловою бурею.

Вважається, що пил в дюнах Титану утворюється у вигляді вуглеводневих аерозолів, які випадають з атмосфери місяця, згідно з дослідженням Брайана Джексона, вченого-планетолога з Університету Бойсе в штаті Айдахо і ведучого автора нового дослідження. Вона має пластичну структуру, на відміну від більш знайомої крихти, знайденої на Землі або на Марсі.

Рідкісні, сильні пилові бурі виглядають вражаюче, але пилові дияволи забирають більше пилу в атмосферу, навіть на Землю, де вітри більш впливові, ніж на Марсі або Титані.

«Вітри на поверхні Титану, як правило, дуже слабкі. Якщо немає сильного шторму, буде не так багато вітру, і тому пилові дияволи можуть бути одним з основних механізмів переносу пилу на Титані, якщо вони існують», – вважає Джексон.

Раніше пилових дияволів на Титані не спостерігалося. Автори нового дослідження передбачили можливу присутність пилових дияволів, застосовуючи метеорологічні моделі до даних, отриманих з поверхні місяця під час короткого відвідування зонда “Гюйгенс” Кассіні ” в 2005 році.

Пилові дияволи утворюються в сухих, спокійних умовах, коли сонячне світло нагріває землю і приземне повітря. Тепле повітря, яке піднімається, створює вихори з піском і пилом. Пилові дияволи мають деякі фізичні властивості з торнадо, але завжди сухі і не стають такими великими і руйнівними. Але вченим не ясно, як працюють пилові дияволи.

Пылевые дьяволы могут бродить по дюнам Титана

«Коли ми вписуємо числа, щоб дізнатися, скільки пилу повинен підняти пиловий диявол, виходячи з швидкостей вітру, які бачимо, вони, схоже, здатні піднімати більше пилу, ніж очікується. Можливо якийсь інший механізм, який допомагає їм піднімати пил – або рівняння просто невірні», сказав Джексон.

Джексон і його учні переслідували пилових дияволів через пустелю Альворда на південному сході Орегону з допомогою невеликих безпілотників з метеорологічними інструментами, у прагненні заглянути всередину них.

Виключно сухі умови на Червоній планеті породжують багато пилових дияволів під час марсіанського літа, коли вони можуть виростати величезними, досягаючи 8 кілометрів у висоту. Атмосфера Марса настільки тонка, що навіть вітри зі швидкістю 200 миль в годину викликають тільки слабке тремтіння. Це робить пилопідйомну силу пилових дияволів важливою для глобального руху пилу на Марсі.

«Ми можемо спостерігати, як пилові дияволи бігають по поверхні Марса, і бачити, на що схожа їхня внутрішня структура, але це не говорить нам, скільки пилу вони піднімають. Атмосфера Марса дійсно дуже пильна, і пил відіграє важливу роль для клімату. Пилові дияволи, ймовірно, якщо не домінуючий механізм, то один з найважливіших для підйому пилу», сказав Джексон.

Якщо вони існують на Титані, пилові дияволи можуть бути так само важливі, хоча вітри на поверхні Титану зазвичай м’які з протилежної причини: атмосфера Титану в півтора раза більш щільніша від земної, але у місяця тільки 1/7 земної сили тяжіння. За словами Джексона, це ускладнює рух атмосфери Титана.

«Це просто величезна, пухкенька атмосфера. Коли так багато повітря, важко змусити його збовтати. Так що, наскільки ми знаємо, сильних вітрів на поверхні Титану просто не буває», – додав Джексон.

Як і на Землі, атмосфера Титана в основному складається з азоту, але вона також містить значну кількість етану і метану, основних компонентів природного газу. Титан є єдиним світом в Сонячній системі, крім Землі, де вчені спостерігали свідоцтва про річки і рідкі поверхневі озера, але вчені вважають, що це не вода, а рідкі вуглеводні.

Підтвердження передбачення нового дослідження про пилових дияволів доведеться почекати до прибуття місії НАСА «Dragonfly» в 2034 році. Джексон каже, що зіткнення з пиловими дияволами навряд чи буде турбувати великий апарат, оскільки він буде досліджувати поверхню місяця.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button