Всесвіт

Подивіться на шестикутні хмари у Сатурна: вчені зрозуміли, як вони виходять

Вчені з Гарварду з’ясували, звідки беруться шестикутні хмари на Сатурні. Вперше загадкове утворення на північному полюсі планети було виявлено ще у 80-х роках. Для того, щоб з’ясувати природу феномена, дослідники описали тривимірну модель атмосфери й протестували її в лабораторних умовах. Інформація про дослідження опублікована в журналі PNAS.

Дослідження показало, що хмара шестикутної форми утворює вітер, який проникає далеко вглиб атмосфери. Щоб зрозуміти, як він впливає на хмару, вчені зробили модель планети, щоб провести аналогію з реальним небесним тілом. Створена модель імітує оболонку планети і охоплює зовнішні 10% радіуса Сатурна. Штучний Сатурн допоміг з’ясувати, що у зовнішніх шарах атмосфери планети формуються широтні течії, які змінюють напрямок і нагадують ті, що спостерігаються насправді на планеті.

Посмотрите на шестиугольные облака у Сатурна: ученые поняли, как они получаются
NASA/JPL-Caltech/SSI/Hampton University

На кутах шестикутника, який утворюється на півночі планети, чергуються східні і західні вітри, у тому числі сильні струменеві потоки. Між цими струменями на моделі планети утворюються вихори, саме завдяки їм виходить незвичайний ефект вигину хмари. Таким чином, модель Сатурна постійно оточує набір вихорів, який стискає хмару на півночі планети в багатокутну форму. Ця особливість пояснює, чому хмара не втрачає свою форму.

Незвичайний шестикутник на півночі планети був виявлений близько 40 років тому апаратами «Вояджер». Шестикутник має поперечник близько 25 000 кілометрів.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button