Наука

Розвиток цукрового діабету зв’язали з мікроРНК в підшлунковій залозі

Широкомасштабний генетичний аналіз виявив набір малих молекул РНК, пов’язаних з цукровим діабетом другого типу.

діабет
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Генетики з Національного дослідницького інституту геному людини в США виявили набір мікроРНК в клітинах острівців підшлункової залози людини, тісно пов’язаних з розвитком цукрового діабету другого типу. Відкриття допоможе в ранньому виявленні та лікуванні цього захворювання.

У попередніх дослідженнях вчені за допомогою тваринних моделей показали, що молекули мікроРНК впливають на функціонування острівців підшлункової залози і розвиток цукрового діабету другого типу. Нова робота – найбільший генетичний аналіз експресії мікроРНК в острівцях підшлункової залози людини.

Дослідники виявили геномні варіанти мікроРНК в області, яка пов’язана з підвищеним ризиком розвитку діабету другого типу. Всього було ідентифіковано 14 видів молекул, пов’язаних з цим захворюванням. Крім того, вчені визначили генетичні ефекти, які керують експресією мікроРНК в острівцях підшлункової залози.

МікроРНК – це невеликі одноланцюгові некодуючі молекули РНК, які допомагають регулювати тип і кількість білка, що виробляється клітинами. Вони контролюють експресію генів, зв’язуючись з інформаційною або матричною РНК (мРНК), або позначаючи мРНК для руйнування або подальшої трансляції.

Діабет – це хронічне метаболічне захворювання, що характеризується високим рівнем глюкози в крові, що може призвести до пошкодження органів у довгостроковій перспективі. Діабет другого типу виникає, коли підшлункова залоза або виробляє недостатньо інсуліну, або у людини розвивається резистентність до інсуліну.

Острівці підшлункової залози, або острівці Лангерганса – це ділянки підшлункової залози, що містять клітини, які продукують гормони. З п’яти типів острівцевих клітин, присутніх у підшлунковій залозі, більшість – це бета-клітини. Саме ці клітини відповідають за вироблення інсуліну.

Як зазначають автори дослідження, майбутні роботи допоможуть отримати точні біомаркери мікроРНК для раннього виявлення та лікування діабету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button