Поради

Що таке Соробан і в чому користь ментальної арифметики

Соробан, який інакше називають лічильною дошкою або АБАКУС, являє собою горизонтальні рахунки для навчання школярів, розроблені в Японії. Цей інструмент має низку переваг, у порівнянні з іншими видами обчислень, оскільки дитина навчається рахунку без застосування записів. Для діток передбачена спеціальна школа усного рахунку, в якій вони навчаються ментальному рахунку в невеликих групах.

Історія і пристрій лічильної дошки

Прабатьком соробан стала дошка під назвою «абак», виготовлена ??з металу, каменю або скла з невеликими виїмками для каменів. Вважається, що абак з’явився ще в третьому тисячолітті до н.е. в Месопотамії, а також використовувався в Стародавньому Римі в 5 ст. до н.е. Фактичний доказ застосування абака в європейських країнах датується лише 17 в.

У китайській літературі згадка про аналог абака з’явилося набагато раніше, ще в 190 р. Суаньпан являв собою конструкцію з численними стрижнями і декількома кістками, дві з яких перебували в самій верхній частині пристрою.

Через деякий час китайський абак з’явився на японських островах, де місцеві жителі його видозмінили і назвали дошкою для обчислень, тобто «соробаном».

Пристрій застосовувався в азіатському регіоні протягом століть для освоєння дітьми рахункових операцій. У західних країнах пристрій став популярним лише в 21 ст.

Сучасний варіант являє собою 13 вертикальних спиць, які розділені за допомогою спеціальної поперечини. Кожна з цих спиць включає п’ять елементів:

• чотири нижні кісточки (кожна з них відповідає одиниці);
• одна верхня (рівна п’яти).

Кожна зі спиць належить до окремого розряду:

• одиниці (0-9);
• десятки (10, 20, … 90);
• сотні (100 … 900);
• тисячі і т.д.

Як користуватися соробаном

Щоб зробити обчислення на соробані, потрібно пересунути за допомогою вказівних і великих пальців рук кісточки до перекладині. Такий спосіб дозволяє учням інтуїтивно оволодіти найпростішими навичками: навчитися віднімати або складати числа. Для більш трудомістких операцій, таких як множення або витяг кубічного і квадратного кореня, а також поділу буде потрібно вивчення додаткових схем.

В Японії вивчення рахунку за допомогою соробану є неодмінною умовою обов’язкової програми для розвитку дітей шкільного віку.

Головний секрет японської конструкції – в образному рахунку, що дає можливість моментально зробити складні обчислення в розумі. Цей спосіб можна порівняти з десятипальцевим методом друку на клавіатурі.

Вплив соробану на інтелектуальні здібності дитини

Техніка використання соробану стала базою для педагогічної системи дитячого розвитку під назвою «ментальна арифметика». Така програма розвитку допомагає одночасно задіяти обидві півкулі мозку дитини. Надалі дитина виростає в дорослого, здатного використовувати як творчі можливості мозку, так і математичні.

Ментальна арифметика сприяє:

• тренування пам’яті;
• розвитку креативності;
• підвищення швидкості мислення;
• розвитку уяви;
• вмінню концентруватися;
• тренуванні спостережливості і т.д.

При навчанні дітей дошкільного та шкільного віку упор робиться на розвиток вміння вирішувати завдання швидко і без використання записів. У школяра розвивається абстрактне мислення, формується інтерес до обчислювальних операцій.

Починати навчання краще за все з 4 років, оскільки, як правило, з віком пластичність мозку знижується. З цієї причини більш дорослим школярам складніше почати користуватися зоровими образами соробану замість звичних чисел.

Оскільки гармонійно розвинутий мозок ефективніше і швидше вирішує всілякі завдання, можна відзначити, що заняття ментальною арифметикою в дитинстві – запорука успіху в дорослому житті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button