Наука

Стародавній грип міг передатися іншим тваринам від риб

Біологи виявили РНК грипу у осетрових. Його геном надзвичайно близький до того, яким могли володіти предки сучасних вірусів грипу. Можливо, саме від риб колись цією інфекцією стали заражатися інші тварини.

На грип хворіє безліч різних тварин, від дельфінів до людей, тому дотепер в точності не ясно, де і коли саме виникли ці віруси. У 2018 році китайські вчені знайшли грип у міксин — примітивних безщелепних риб, — причому послідовність його РНК виявилася близька до геному передбачуваного стародавнього предка таких вірусів. Це дозволило припустити, що грип з’явився саме у риб і лише потім почав адаптуватися і заражати інших тварин.

Таку гіпотезу підтверджує і нова робота біологів з Сіднейського університету. Їх стаття ще готується до публікації в рецензованому журналі, а поки доступна в онлайн-бібліотеці препринтів bioRxiv.

Віруси грипу відносяться до більш широкого типу РНК – містять Articulavirales. Мері Петрон (Mary Petrone) і її співавтори проаналізували наявні дані секвенування «тотальної РНК» — всього масиву цих молекул, які синтезуються клітиною — різних видів тварин і виявили, що такі віруси зустрічаються навіть у жалких (медуз і коралів). Вчені назвали їх Cnidenomoviridae. На думку біологів, саме ці віруси могли бути базальною групою, від якої бере початок все розмаїття Articulavirales.

Крім того, Мері Петрон з колегами використовували генетичні бази даних для пошуку грипу у риб. Основною метою служив білок, який відіграє ключову роль у реплікації вірусної РНК, і відповідний ген знайшовся в даних секвенування «тотальної РНК» з кишечника осетрів, виловлених на аквафермі в Китаї. Його послідовність на 25 відсотків ідентична знайденій раніше у міксин. Більш того, вона виявилася ще більш схожа на гіпотетичного стародавнього предка вірусів грипу.

Зрозуміло, віруси, які сьогодні вражають риб, не можна назвати тими самими «загальними предками грипу». Однак схоже, що саме риби могли бути їх першими господарями, а передісторія сучасного грипу почалася як мінімум 600 мільйонів років тому, ще з жалких морських безхребетних.

“Робота дає вичерпні свідчення того, що віруси грипу мають водне походження», — зазначив мікробіолог Роберт Гіффорд (Robert Gifford) з Університету Глазго.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button