Наука

Стовбурові клітини зубної емалі можуть залатати порожнини «живими пломбами»

Нове дослідження показало, як виростити зубну емаль за допомогою стовбурових клітин.

Вчені з Вашингтонського університету виростили міні-зуби в лабораторії, які виділяють білки, що виробляють емаль. Це може стати першим кроком до появи «живих пломб», які самі залатують порожнини. Можливо, завдяки відкриттю з’являться навіть вирощені в лабораторії змінні зуби.

Емаль — найтвердіша тканина в організмі, і вона покриває зуби, щоб захистити їх від зносу. Але, з часом, вона зношується.

Для нового дослідження вчені з Вашингтонського університету вивчили, як вона проводиться природним шляхом. Виявилося, вся справа в амелообластах, які допомагають зубам розвиватися, але «виривають» після завершення роботи.

Також вчені використовували метод одноклітинного комбінаторного індексування секвенування РНК (sci-RNA-seq). Він допоміг амелобластам утворювати нову емаль зі стовбурових клітин.

Клітини розташувалися в органоїдах, структурах, аналогічних тим, які розвиваються зуби. Вони виділяли три ключових білки — амелобластін, амелогенін і емален — які утворили матрикс, мінералізувавшись в емалеві тканини. Іншими словами, клітини змогли залатати порожнини « живими пломбами ».

Дослідження було опубліковано в журналі Developmental Cell.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button