Екологія

Світ на порозі водної кризи: ООН прогнозують 40% дефіцит води до кінця десятиліття

Напередодні конференції ООН з водних ресурсів 2023 р. опубліковано історичний звіт, що закликає до перегляду практики марнотратного використання води в усьому світі.

Експерти попередили, що світ зіткнеться з неминучою водною кризою, яка призведе до того, що до кінця десятиліття попит на прісну воду перевищить пропозицію на 40%.

У зв’язку з цим уряди повинні припинити субсидування надмірного використання води і почати керувати нею як «глобальним надбанням». Це необхідно для боротьби із забрудненням, кліматичною кризою та збереження водних ресурсів у всьому світі. Автори доповіді зазначають, що нам потрібен набагато активніший та амбітніший підхід, орієнтований на загальне благо, з встановленням справедливості та рівності як головних пріоритетів, оскільки багато урядів досі не усвідомлюють, наскільки вони взаємозалежні, коли мова йде про воду.

Більшість країн споживають воду приблизно наполовину, випаровуючи воду з сусідніх країн, відому як «зелена» вода, оскільки вона міститься в ґрунті і доставляється транспірацією в лісах та інших екосистемах, коли рослини поглинають воду з ґрунту і потім випускають її в повітря через листя.

Крім того, у звіті наголошується, що багато способів використання води на сьогодні неефективні і потребують змін, наприклад, каналізаційні системи розвинених країн.

“Дивно, що ми використовуємо безпечну прісну воду для перенесення екскрементів, сечі, азоту, фосфору, а потім повинні мати неефективні очисні споруди, які пропускають 30% всіх поживних речовин в розташовані нижче за течією водні екосистеми, руйнують їх і створюють мертві зони. Ми насправді обманюємо себе з точки зору цієї лінійної, водної сучасної системи поводження з відходами. Потрібні масштабні інновації”, – говорить Йохан Рокстрем, директор Потсдамського Інституту досліджень впливу на клімат і провідний автор доповіді.

У звіті викладено сім ключових рекомендацій, включаючи зміну глобального управління водними ресурсами, збільшення інвестицій в управління водними ресурсами за допомогою державно-приватних партнерств, встановлення належних цін на воду та створення «справедливих водних партнерств» для залучення фінансування водних проектів у країнах, що розвиваються та середніх країнах.

Конференція ООН з водних ресурсів 2023 р., офіційно відома як “Конференція 2023 р. з середньострокового всеосяжного огляду реалізації десятиліття дій ООН у галузі водних ресурсів та санітарії (2018-2028 рр.)», пройде під керівництвом урядів Нідерландів і Таджикистану в Нью-Йорку 22 березня.

Запрошені світові лідери, але очікується, що візьмуть участь лише деякі, причому більшість країн будуть представлені міністрами або високопоставленими чиновниками. Це буде перший раз за більш ніж чотири десятиліття, коли ООН зустрінеться для обговорення водних ресурсів. Попередні спроби були заблоковані урядами, які не бажають підтримувати будь-яку форму міжнародного управління ресурсами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button