Екологія

Світлове забруднення змінює вигляд нічного неба

Коли яскраво освітлені горизонти і міста, які «ніколи не сплять», стають нормою, легко забути, як виглядає зоряне небо. Новий короткометражний фільм Lost in Light II, присвячений світловому забрудненню, — наочне нагадування про цю проблему.

Астрофотограф Шрірам Муралі відобразив засвітки нічного неба на декількох рівнях: від Сан-Франциско (рівень 8) до парку Долина гоблінів у штаті Юта (рівень 1).

Двохвилинна панорама слідкує за сузір’ям Оріона, показуючи, як світлове забруднення у великих містах США приховує майже всі зірки. У той же час в сільських районах, вільних від нічної ілюмінації, видно навіть Чумацький Шлях.

Для тих, хто живе у місті, зірки і Чумацький Шлях на небі можуть здатися чимось дивним. Але в таких місцях, як Національні парки Арчес і Каньонлендс в штаті Юта, густий розсип сузір’їв — звичайна справа.

У світі є кілька так званих «Заповідників темного неба», де можна побачити зірки і навіть міжзоряні пилові хмари в Чумацькому Шляху. Міжнародна асоціація темного неба у США нещодавно надала такий статус ділянці площею 1400 квадратних миль в Центральному Айдахо.

Світлове забруднення не просто заважає огляду. В останні роки дослідники пов’язали штучне нічне освітлення з цілим рядом проблем, що стосуються як людей, так і тварин. Це і недоспані ночі, і ще більш екстремальні наслідки.

«Менш ніж за сто років ми радикально змінили наше нічне середовище. І ми тільки починаємо усвідомлювати наслідки», — пояснює Муралі.

Світлове забруднення впливає на наше здоров’я, порушує сон, збільшує ризик розвитку раку, діабету, гормональних порушень і інших захворювань. Мільйони птахів щороку гинуть, врізаючись в яскраво освітлені будівлі. Дитинчата черепах через нічні вогні збиваються з шляху і не доходять до моря.

На щастя, існують способи, як виправити ситуацію. Нещодавно Муралі випустив ще одне відео про світлове забруднення, в якому приведено дослідження різних районів Каліфорнії. Пропоновані рішення по зниженню впливу світлового забруднення включають використання екранованого освітлення, світлодіодів з низькою колірною температурою (2700 K і менше) і датчиків руху замість ламп, які працюють всю ніч.

«Кілька міст і муніципалітетів нещодавно переключилися на темне небо, і люди вітають зміни. Вони практично не помітили будь-які відмінності в освітленні і зізналися, що зовсім не люблять різке штучне світло», — повідомив автор.

«Боротьба зі світловим забрудненням не означає, що вам доведеться вимкнути всі свої вогні. Це передбачає лише більш розумний підхід до вибору освітлення».

Кнопка «Наверх»