Всесвіт

Надзвичайне обертання атмосфери на Венері пояснили термічними припливами

Атмосфера Венери обертається набагато швидше самої планети, підживлюючись нерівномірним нагріванням і стабільними «приливними» потоками від полюсів до екватора.

Супервращение атмосферы на Венере объяснили термическими приливами

Венера — планета некваплива, і на повний оборот навколо своєї осі їй потрібно близько 243 земних діб. Але от її атмосфера — повна протилежність: надзвичайно щільна і гаряча, сповнена отруйними сірчистими газами, вона знаходиться в постійному і бурхливому русі і обертається над планетою в 60 разів швидше неї самої, на швидкості понад 350 км/год. Це супер-обертання повинно було б швидко загальмуватися, розсіявши енергію, однак процеси, що проходять в атмосфері постійно підживлюють його. Сила вітрів в атмосфері Венери так велика, що вони навіть трохи «підштовхують» обертання планети.

«З моменту відкриття супер-обертання в 1960-х механізми, які його створюють і підтримують, залишаються загадкою»,
говорить Такесі Хорінучі (Takeshi Horinouchi) з Університету Хоккайдо. У новій статті, опублікованій в журналі Science, Хорінучі і його співавтори представили своє пояснення супер-обертанню (суперротації) венеріанської атмосфери, пов’язавши його з термічними припливами — градієнтом тиску, який виникає з-за нерівномірного нагрівання її Сонцем.

Автори використовували дані японського космічного зонда Akatsuki (Planet-C), який був запущений ще 10 років тому і працює на орбіті сусідньої планети з кінця 2015 року. Апарат провів спостереження за атмосферою Венери в інфрачервоному і ультрафіолетовому діапазонах, дозволивши вченим точно з’ясувати швидкості вітрів в різних шарах атмосфери і на різних широтах, а потім скласти повну картину вітрів, що підтримують супер-обертання.

Супервращение атмосферы на Венере объяснили термическими приливами
Супер-обертання венеріанської атмосфери (жовта стрілка) підтримується термічними припливами у верхніх шарах від полюсів до екватора (червоні стрілки) / ©Planet-C Team

На денній сторонні, залитою близьким Сонцем атмосфера Венери нагрівається і спрямовується на нічну сторону потужним і постійним потоком вітру, спрямованим уздовж екватора. На Землі стабілізації такого потоку перешкоджають континенти і океани, які «розбивають» його течії. На Венері океанів немає (хоча і були), а додаткове посилення швидкісним вітрам надають повітряні течії термічних припливів.

Нагріте повітря в районі екваторів піднімається на висоту і спрямовується в протилежних напрямках, до північного і південного полюсів. Відповідно, холодне повітря з приполярних і помірних широт рухається в нижніх шарах в бік екватора, утворюючи циркуляційну комірку Хедлі. Такі осередки підтримують надшвидкісні висотні вітри біля екватора, стабілізуючи і прискорюючи їх перебіг.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть