Всесвіт

Телескоп “Хаббл” використовував гравітаційну лінзу в пошуках нових цілей (фото)

Астрофізики використовують вільний час телескопа для вивчення масивного скупчення галактик.

Вчені космічного телескопа “Хаббл” опублікували знімок скупчення галактик SPT-CL J0019-2026, розташованого в 4,6 млрд світлових років від Землі. Цей масивний об’єкт виступає в якості гравітаційної лінзи, що дозволяє зазирнути в ранню історію Всесвіту. Знімок зроблений під час “вільного пошуку” нових об’єктів для вивчення.

Панорамний знімок космічного простору навколо скупчення галактик SPT-CL J0019-2026. Зображення: ESA / Hubble & NASA, H. Ebeling

Масивне скупчення складається в основному з яскравих еліптичних галактик, оточених теплим сяйвом. Воно розташоване в сузір’ї Кита. На відміну від галактик скупчення, ті, що, як здається, розташовані поруч з ним, витягнуті в яскраві дуги. Насправді ці об’єкти розташовані за SPT-CL J0019-2026, але їх тьмяне далеке світло спотворене і посилене гравітацією скупчення.

Масивне скупчення галактик виступає в якості аналога гігантського збільшувального скла. Потужне гравітаційне поле такого об’єкта відповідно до загальної теорії відносності змінює напрямок поширення електромагнітного випромінювання. Гравітаційні лінзи посилюють світло від об’єктів, які зазвичай занадто далеко і тьмяні, щоб їх можна було спостерігати безпосередньо.

Збільшена Центральна область знімка космічного простору навколо скупчення галактик SPT-CL J0019-2026. Зображення: ESA / Hubble & NASA, H. Ebeling

Новий знімок – частина “вільної” програми “Хаббла”. Час спостереження і цілі телескопа традиційно розписані за заявками астрофізиків і дослідницьких центрів. Але між такими спостереженнями бувають невеликі перерви, які команда «Хаббла» використовує, в тому числі, для вивчення гравітаційних лінз у пошуках нових об’єктів для дослідження.

Астрофізики вивчать знімок SPT-CL J0019-2026, щоб зрозуміти, чи ховаються за гравітаційною лінзою раніше невідомі об’єкти раннього Всесвіту. Якщо такі будуть знайдені, скупчення додатково вивчать за допомогою “Хаббла”, космічного телескопа “Джеймс Вебб” або інших інструментів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button