Всесвіт

Телескоп Hubble простежив за аномальною поведінкою урагану на Нептуні

Величезна темна пляма в атмосфері Нептуна – буря, вперше помічена пару років назад – і не думає розсіюватися: всупереч очікуванням вчених, вона викинула нову пляму поменше і змінила напрямок, знову стабілізувавшись.

©NASA, ESA, STScI, Michael Wong et al., 2020

Найдальшу з планет Сонячної системи – Нептун – часто називають крижаним гігантом, яка займає проміжне положення між газовим гігантом Юпітером і Землею. Нептун в 17 разів масивніше Землі, але в 19 разів легше Юпітера. Його щільна атмосфера складається в основному з водню і гелію і постійно вирує. Зонд Voyager 2, що пролітав повз Нептун в 1989 році, зауважив на його поверхні пару великих темних плям, які вчені пов’язали з місцевими ураганами.

Відтоді за подібними плямами на Нептуні спостерігає космічний телескоп Hubble: вони з’являються і зникають приблизно за два земних роки. Урагани виникають як в області підвищеного тиску на середніх широтах, стабілізуючись силою Коріоліса, яка виникає через обертання планети. Починаючи з 1993 року Hubble простежив за трьома такими плямами аж до їх повного зникнення – при русі до екватора сила Коріоліса слабшає, і ураган розсіюється.

Однак четверта для Hubble темна пляма на Нептуні (NDS-2018) примудрилося вижити і біля екватора. Про це розповіли недавно Майкл Вонг (Michael Wong) з Каліфорнійського університету в Берклі і його колеги, які виступили на минулій онлайн-зустрічі Американського геофізичного товариства (AGU). Про їхню роботу розповідається і в прес-релізі, поширеному NASA.

Нинішній ураган в північній півкулі Нептуна налічує в поперечнику майже 7500 кілометрів – ширший від Атлантичного океану. Hubble стежить за ним починаючи з 2018 року. Спостереження, проведені ним в серпні 2020 го, коли ураган вже знаходився в при екваторіальних широтах, показали, що замість того, щоб розсіятися, він почав рух назад, на північ. Крім того, «основний» ураган втратив оточення зі сяючих хмар, які раніше супроводжували його рух.

Також поблизу помітили другу пляму поменше (діаметром близько 6300 км). Можливо, вони пов’язані: за розрахунками вчених, зворотний рух великої плями почався ще в січні цього року – приблизно тоді ж, коли з’явилася мала. Передбачається, що вона відокремилася від першої, при цьому надавши йому новий напрям. «Поки ми не можемо довести, що вони якось пов’язані,додає Майкл Вонг. – Це залишається загадкою ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button