Всесвіт

У карликовій галактиці знайшли незвичайну надмасивну чорну діру (відео)

Дослідники виявили чорну діру в галактиці Mrk 462 за допомогою рентгенівської обсерваторії NASA «Чандра». Маса чорної діри приблизно в 200 000 разів перевищує масу Сонця.

NASA/CXC/Dartmouth Coll./J. Parker & R. Hickox

У галактиці Mrk 462 міститься всього кілька сотень мільйонів зірок — за сучасними мірками, вона є карликовою галактикою. Для порівняння, в нашому Чумацькому Шляху «мешкає» кілька сотень мільярдів зірок. Однак Mrk 462- незвичайна галактика. Карликових галактик з надмасивною чорною дірою всередині практично не існує – або вони вміло ховаються.

У великих галактиках астрономи часто знаходять чорні діри, спостерігаючи за швидкими рухами зірок у центрах галактик. Карликові ж галактики занадто малі і тьмяні, щоб більша частина сучасних приладів могла б їх виявити.

Однак є й альтернатива – шукати ознаки зростаючих чорних дір. Однією з таких ознак, наприклад, є газ, нагрітий до мільйонів градусів і який випромінюється в рентгенівському діапазоні.

Вчені вивчили вісім карликових галактик, які за оптичними даними показували можливість зростання чорних дір. З цих восьми галактик тільки Mrk 462 затвердила свій статус — дані показали, що вона оточена газом, а спектр випромінювання газу лише підтвердив здогад про наявність чорної діри.

“Затінені” газом чорні діри виявити непросто. Це означає, що може існувати набагато більше карликових галактик з подібними чорними дірами — просто вчені їх поки не знайшли. Це важливо, тому що може допомогти вирішити головне питання в астрофізиці: як чорні діри стали такими великими за такий короткий проміжок часу?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments