Земля

У Перу виявили спалах рідкісного неврологічного захворювання

У цій південноамериканській країні оголосили надзвичайний стан: лікарі борються зі спалахом рідкісного захворювання, яке може призвести до довічного паралічу або смерті.

Один із пацієнтів у Перу / © AFP через Getty Images

Більш ніж у 230 жителів Перу запідозрили синдром Гійєна — Барре (СГБ) — досить рідкісний стан, при якому імунна система вражає власні периферичні нерви. У 100 осіб діагноз підтвердився, чотири людини померли (коефіцієнт летальності (CFR) — 1,7%). Про це повідомила Всесвітня організація охорони здоров’я з посиланням на місцеву владу.

Восьмого липня в Перу оголосили надзвичайний стан в галузі охорони здоров’я. Причину зростання числа хворих поки не визначили. ВООЗ рекомендувала іншим країнам не забувати вести постійний моніторинг пацієнтів з неврологічними захворюваннями, щоб вчасно визначити спалах.

Цього року, з 10 червня по 15 липня, виявили 130 випадків (56%). В основному вони припали на сім регіонів: Ліма і Кальяо (75 випадків), Ла-Лібертад (39), Піура (21), Ламбаєке (20), Кахамарка (17 випадків), Хунін (12) і Куско (10).

Згодом кількість пацієнтів, у яких припускали цю гостру аутоімунну запальну полірадикулоневропатію, продовжило зростати. У сусідніх з Перу країнах такої проблеми не спостерігається.

Динаміка захворюваності на синдром Гійєна — Барре в Перу у 2021, 2022 та 2023 роках (28-й епідеміологічний тиждень) / © Національний центр епідеміології, профілактики та контролю захворювань (CDC) Перу

У зоні ризику опинилися люди старше 30 років (158 випадків), на дітей молодше 17 років довелося 19% випадків (44). Більше половини хворих – чоловіки (133 випадки, 57,6%). У перших 130 пацієнтів симптоми нагадували шлунково-кишкові та респіраторні інфекції, також у них відзначали лихоманку. У 72,3% цих випадків (94) лікарі спостерігали прогресуючий висхідний параліч.

Взагалі, в Перу з його населенням понад 34 мільйонів людей в місяць зазвичай виявляли менше 20 осіб з підозрою на синдром Гійєна — Барре. Однак у 2019 році з травня по липень там зареєстрували майже 700 таких пацієнтів. За 2020 рік у країні сталося 448 випадків захворювання — по 11 на тиждень; у 2021-му — всього 210, у 2022-му — 225.

У 2019 винуватцем виявився кишковий патоген Campylobacter jejuni — збудник кампілобактеріозу, який виступає і одним з провідних тригерів СГБ. На цей раз Campylobacter jejuni лабораторно підтвердили в 14 з 22 зразків (63%), досліджених з червня по липень.

За словами експертів, навіть якщо за новим спалахом знову стоїть C. jejuni, неясно, як відбувається поширення. Також викликає питання те, що у одних людей СГБ розвивається, а У інших – ні. Ймовірно, роль відіграють різні фактори, включаючи генетичну мінливість імунних реакцій кожної людини, фазову мінливість (здатність деяких бактерій змінювати свої поверхневі антигени) та різну активність антитіл. Крім цього, вчені припускають, що один патоген не може запускати СГБ і в справу вступають супутні інфекції.

Так, синдрому Гійєна-Барре в більшості випадків передує захворювання верхніх дихальних шляхів або шлунково-кишкового тракту. В особливій групі ризику – дорослі чоловіки, але хворіти можуть люди різного віку.

Синдром характеризується різним ступенем тяжкості, часто приводячи до летального результату. Це найпоширеніша форма так званого гострого млявого паралічу: його ознаки — порушення активних рухів, відсутність м’язових рефлексів (арефлексія), підвищений рівень білка в спинномозковій рідині (цитоальбумінологічна дисоціація).

Якогось одного ліки від СГБ поки немає. Проте одужати можна: пацієнти отримують підтримуюче лікування, щоб послабити симптоми і скоротити тривалість хвороби, — імунотерапію (заміщення плазми для видалення антитіл з крові або внутрішньовенне введення імуноглобуліну).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button