Наука

Учені з’ясували, коли у людей виник ген толерантності до лактози

Виявилося, що люди протягом багатьох років пили молоко попри непереносимість лактози. В один момент цей стан став для них смертельним

Результати недавнього дослідження показали, що здатність сучасних людей перетравлювати лактозу з’явилася внаслідок голоду та інфекційних захворювань багато тисяч років тому. Вижити змогли тільки ті, хто мав необхідний ген.

Image by Freepik

Непереносність лактози – це стан, за якого в організмі не вистачає ферменту лактази. У результаті всі продукти, що містять молочні компоненти тваринного походження, викликають у людини з непереносністю розлад шлунка.

Раніше вважалося, що генетична варіація, яка дає змогу людям перетравлювати лактозу, розвинулася в той самий час, коли ми почали пити молоко тваринного походження. Однак дослідження англійських учених показало, що все було не зовсім так.

Що виявили вчені

Англійські дослідники з Брістольського університету та Університетського коледжу Лондона з’ясували, що ген толерантності до лактози з’явився у людей не відразу. Кілька тисяч років поспіль люди пили молоко і страждали від симптомів непереносності, але ген толерантності почав поширюватися тільки тоді, коли непереносність стала смертельною.

Фермент, який перетравлює лактозу, називається лактазою, і він виробляється в тонкому кишківнику під час внутрішньоутробного розвитку плода. Після припинення грудного вигодовування лактаза перестає вироблятися в організмі дітей, і тому вони більше не можуть перетравлювати лактозу, що міститься в молочних продуктах. У цьому разі під час потрапляння лактози до товстого кишківника виникають неприємні симптоми, такі як здуття живота, діарея або метеоризм.

Однак у результаті еволюційного розвитку в деяких людей з’явився ген, що відповідає за вироблення лактази і в дорослому віці. Раніше вчені вважали, що це сталося тоді, коли люди стали регулярно вживати молочні продукти, тобто, приблизно 10 тисяч років тому.

Але все виявилося набагато складніше – англійські дослідники з’ясували, що ген толерантності до лактози з’явився й поширився приблизно 5 тисяч років тому, тобто, тисячоліття до того люди пили молоко, незважаючи на неприємні відчуття. Поворотним моментом став час, коли люди потерпали від сильного голоду та інфекційних захворювань – у цій ситуації організм, ослаблений хворобою та нестачею їжі, просто не міг перенести ще й діарею. Тому люди з непереносимістю лактози швидко вмирали. Виживали лише ті, у кого встиг розвинутися ген толерантності, який вони згодом передавали своїм дітям.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button