Наука

Вчені розповіли про складну ролі камуфляжу гадюк

Малюнок на спині змій може допомагати в маскуванні і втечі від переслідування, а в деяких випадках — продемонструвати загрозу для хижака.

Більшість звичайних гадюк Vipera berus мають на спині характерний зигзагоподібний візерунок. Навіщо він потрібен цим істотам? За найбільш поширеною гіпотезою, малюнок на зміїній шкурі дає хижакам зрозуміти, що потенційна здобич отруйна. Проте стаття, опублікована у виданні Animal Behaviour, показує, що все значно складніше.

Біологи з Університету Йювяскюля у Фінляндії виготовили з пластиліну 50 муляжів змій різного забарвлення: повністю чорних, сірих і коричневих, а також сірих і коричневих з візерунками на спині. Таких «помилкових гадюк» розклали вздовж лісової стежки: частину муляжів залишили прямими, а частину згорнули таким чином, немов змія відпочиває.

129 добровольців попросили пройтися уздовж стежки і повідомити про всі побачені муляжі. Незалежно від того, як був розташований і згорнуть зразок, люди виявляли візерунчасті муляжі помітно рідше, ніж монотонно пофарбовані. Також коричневі змії із строкатою шкурою виявилися менш помітними, ніж візерунчасті сірі.

Зигзагоподібний візерунок на спині змії / © Valkonen et al., Animal Behaviour

Сіре забарвлення частіше зустрічається у самців Vipera berus, а коричневе — у самок. З цього вчені роблять висновок, що візерунок може мати подвійне призначення: як маскувальне, так і попереджувальне. При цьому захисна стратегія самців більшою мірою орієнтована на попередження, а самок — на максимальну непомітність.

Ще одне призначення візерунка на спині гадюк — створення зорової ілюзії, яка вводить потенційного хижака в оману і заважає йому зловити змію. Коли змія повзе, малюнок створює своєрідне мерехтіння. Правда, подібний механізм допомагає захищатися лише від ссавців: птахам, які краще сприймають швидкозмінне зображення, подібне мерехтіння не заважає.

Таким чином, візерунок на спині змій може грати різну роль в залежності від ситуації. Він може допомагати змії залишатися непоміченою, відлякати хижака у разі демаскування і втекти від переслідування, якщо перші два методи не спрацювали.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть