Наука

Чому зникла цивілізація індіанців Майя

Хоча термін «колапс Майя» викликає образи руїн, зарослих лісами, і древньої цивілізації, чиї міста впали та були закинуті, реальність набагато складніше. Чому ж ця процвітаюча цивілізація впала, і чи можна назвати цю подію «крахом»?

Майя жили в Центральній Америці й на півострові Юкатан щонайменше з 1800 року до нашої ери й процвітали в цьому регіоні протягом тисячоліть. Згідно з безліччю досліджень, ця цивілізація зруйнувана в період між 800 і 1000 роками нашої ери. В голові звичайних людей при цьому постають образи покинутих міст, люди з яких або розійшлися, або померли. Але насправді в ситуації з Майя все не зовсім так.

Почнемо з того, що цивілізація індіанців Майя досі існує – в доісторичний період впала політична система цього народу, а не їх суспільство. Сьогодні в Центральній Америці й за її межами, наприклад, живуть понад 7 мільйонів майя. Але це вже не те суспільство, яке було раніше. Стародавні майя відрізнялися тим, що в їх політичній системі не було верховного лідера, такого як імператор в Стародавньому Римі, і вони не були об’єднані в єдину державу. Замість цього стародавня цивілізація Майя складалася з численних невеликих держав, кожне з яких було зосереджено навколо міста.

Хоча ці міста-держави мали спільні риси в культурі й релігії, у кожного з них були свої місцеві лідери, деякі з яких були більш могутніми, ніж інші. Не можна сказати, що в один момент вся цивілізація цих індіанців зазнала краху. Швидше за все, ряд міст майя розквітав і занепадав в різний час – деякі з них «помирали» в період від 800 до 1000 року до нашої ери, а деякі й пізніше. Наприклад, в той час, як райони південної Мезоамерики, такі як Тікаль на території нинішньої Гватемали, прийшли в занепад у восьмому і дев’ятому століттях через екологічні проблеми й політичні потрясіння, в інших районах, таких як Чичен-Іца, на території нинішнього Мексиканського півострова Юкатан, населення індіанців майя зросла.

Коли Чичен-Іца занепала, в основному через тривалу посуху в XI столітті, інше місто півострова Юкатан, так званий Майяпан, почав процвітати. Майяпан зменшився в розмірах після контакту з Європою, частково через війну, але в цей період іншу ділянку півострова Юкатан, так званий Ті’хо, почав процвітати після приходу європейців. Держави Майя продовжували існувати навіть після того, як регіон був спустошений війною і хворобами, викликаними європейськими здобутками в Центральній Америці.

У занепаді міст майя зазвичай звинувачують поєднання політичних і екологічних проблем. Аналіз спелеотемів – скельних структур в печерах, таких як сталактити й сталагміти, – показує, що між 800 і 930 роками нашої ери відбулося кілька сильних багаторічних посух в регіоні південної Мезоамерики. Проблеми з урожаєм викликали загибель людей і спонукали вижили перебиратися в інші міста-держави. Майя живі й досі, хоча у них і немає того могутності та багатства, яким володіли їхні предки.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button