Всесвіт

Вчені вперше зафіксували, як навколо зірок малої маси формуються планети

Вчені на чолі з Ніколасом Куртовіч з Астрономічного інституту Товариства ім. Макса Планка в Німеччині перші детально вивчили, як навколо зірок малої маси, які від 5 до 10 разів легше Сонця, утворюються планети.

Photo by Jan Kronies on Unsplash

Зірки малої маси зазвичай досить тьмяні, тому за їх процесами важко спостерігати навіть з потужних телескопів. Однак групі вчених з Німеччини вдалося провести подібну роботу: вони простежили за шістьма протопланетними дисками, які оточують новонароджені зірки дуже малої маси, відкриті недавно в сузір’ї Тельця.

Всі ці зірки сформувалися в останні 2-3 млн років. Тому навколо них дотепер існують плоскі диски з газу і пилу, всередині яких теоретично можуть формуватися планети. Астрономи спробували знайти їх за допомогою мікрохвильового телескопа ALMA. Вони спостерігали, як всередині дисків рухаються частинки пилу і як різниться їх концентрація.

За результатами роботу автори виявили в трьох протопланетних дисках характерні кільця і провали зі зниженою щільністю пилу і газу, які зазвичай виникають на останніх стадіях формування планет. За розрахунками вчених, деякі з них можна порівняти за розмірами з Сатурном або невеликими газовими гігантами, які астрономи відкривали в околицях більших світил.

“Ми перевірили всі альтернативні пояснення наших спостережень, в тому числі випаровування пилу під дією світла цих зірок, проте існування планет залишається найбільш правдоподібним з них”, – говорить Ніколас Куртовіч, вчений з Астрономічного інституту Товариства ім. Макса Планка в Німеччині

Наразі автори роботу не можу точно сказати причину походження цих структур, проте вони говорять про швидкість, з якою відбуваються процеси. Далі група вчених планує продовжити спостерігати за подібними об’єктами, зрозуміти, як часто планети формуються у червоних карликів

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button