Всесвіт

Кінець світу від удару астероїда: як це відбувається насправді

Ще в 2017 році вчені довели, що найбільшу небезпеку від падіння величезного астероїда на Землю буде представляти не саме небесне тіло, але величезна ударна хвиля, що виникає в той момент, коли воно потрапляє в атмосферу.

Дослідження, яке було опубліковано в 2017 році в Meteoritics and Planetary Science (ви можете ознайомитися з препринтом тут) показує, що найбільша смертність від падіння астероїда буде викликана вибухом в повітрі, яке космічне тіло зробить при вході в атмосферу. При цьому абсолютно неважливо, розсиплеться воно в повітрі або досягне поверхні. Трохи менш страшна новина полягає в тому, що хвиля, щоб здобути такий ефект, повинна пройти поблизу густонаселеного міста. А найбільш оптимістична новина – це, звичайно, той факт, що ймовірність падіння такого великого астероїда на Землю надзвичайно мала.

Зазвичай астероїди обертаються навколо Сонця на швидкості приблизно 30 км / с. Якщо він збереже цю швидкість при ударі об атмосферу, то в результаті зіткнення виділиться величезна кількість енергії. Клеменс Рамф, провідний автор дослідження і вчений з Університету Саутгемптона в Великобританії, говорить, що в результаті ударна хвиля породить на поверхні смерчеподібні вітри і залишить сліди палаючого «сміття». Така реакція швидше за все знищить астероїд, але якщо він буде жити, то вріжеться в Землю, утворивши кратер і спровокувавши землетрус.

Для оцінки ризику смертності від падіння астероїда, Рамф розглянув три можливих сценарії взаємодії космічного тіла з планетою: згоряння в атмосфері, падіння на землю і падіння в океан, з подальшим цунамі:

Для прикладу, в першому випадку вчений змоделював ситуацію, коли астероїд 200 метро в ширину падає в Атлантичний океан в 130 км від берега Ріо-де-Жанейро. Така подія, за словами експерта, приведе до смертності приблизно в 50 000 осіб. Його розрахунки показують, що 75% цих смертей буде наслідком цунамі, і лише 25% постраждають через повітряний удар. Попередні дослідження попереджали про катастрофічні наслідки цунамі, але дослідження Рамфа показує, що континентальний шельф, ймовірно, грає важливу роль буфера, розсіюючи хвилі.

Другий сценарій являє собою число жертв в Лондоні і Берліні. У таблиці нижче наведені розрахункові дані для двох астероїдів: 50 і 200 метрів в довжину, а також наслідки їх зіткнення і розриву в повітрі. В результаті, ударна хвиля підніме в повітря 85% людей, і всього 15% загинуть від теплового випромінювання.

Варто зазначити, що катастрофа такого масштабу трапляється приблизно раз в 40 000 років. Крім того, велика частина нашої планети все ще ненаселена, а тому є шанс, що гість з космосу впаде десь в стороні від міст і інших поселень. Хоч би що там було, вчені серйозно стурбовані навіть невеликим шансом на зіткнення і активно розробляють системи проти астероїдної оборони.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments