Наука

Вчені з’ясували, в яких умовах формувалися ранні Homo

Поглянути на нашу власну еволюцію дозволила знахідка паралельного виду – Paranthropus robustus, що формувався одночасно з першими представниками роду Homo.

Реконструкція Paranthropus robustus / © antropogenez.ru

Робота опублікована в журналі Nature Ecology & Evolution. Paranthropus robustus, що жив від 2,5 мільйона до 900 тисяч років тому, не є безпосереднім предком роду Homo (Люди), але вважається нащадком австралопітеків афарських, які відносяться до наших предків. Шляхи парантропів і Homo розійшлися близько 2,9 мільйона років тому. А два мільйони років тому відбулися зміни клімату в Південній Африці, що призвело до анатомічних змін і Homo, і парантропів.

Міжнародна група вчених повідомила про добре збережені скам’янілості Paranthropus robustus, знайдені в системі печер Дрімолен (ПАР). Вченим було відомо, що поява парантропів і ранніх Homo приблизно збіглося зі зникненням австралопітеків. Причому перехід від останніх до перших стався за історичними мірками дуже швидко – можливо, всього за кілька десятків тисяч років.

Раніше вчені вважали, що до зникнення австралопітеків привели зміни клімату, які стали некомфортними для них, але сприятливими для парантропів і ранніх Homo. Як показала нова знахідка черепа статевозрілого самця (його ідентифікували під номером DNH 155 з датуванням від 2,04 до 1,95 мільйона років тому), справи, мабуть, йшли інакше і умови навколишнього середовища були стресовими і для Paranthropus. Це показують анатомічні зміни останніх, відкриті за допомогою вивчення DNH 155.

Зазвичай такі зміни дуже великі і простежуються на рівні видів, а ось мікрозміни за допомогою палеоантропологічного літопису побачити складно з тієї простої причини, що він неповний. Міжнародна група дослідників, які вивчали знову знайдені останки парантропа, виявила ці невеликі відмінності.

На думку вчених, їх не можна приписати статевому диморфізму (різниці між самцями і самками), адже знайдені в інших місцях скам’янілості були різні за статтю. Вони вважають, що різниця в зовнішній будові скелета знаходиться, ймовірно, на рівні популяції між ділянками або невеликими інтервалами часу.

Так, скам’янілості парантропів – нові і раніше вивчені – показують, що за 200 тисяч років ці істоти зазнали істотних змін в будові щелеп і зубів. Парантропи пішли по шляху збільшення щелепного апарату, а ранні Homo – навпаки, зменшення щелеп і збільшення мозку.

Це показує те, як різні, але близькоспоріднені види адаптувалися до одних і тих же умов середовища. Цікаво, що в ті часи Paranthropus robustus був більш поширеним видом, ніж наші предки Homo, а значить, і більш успішним. Але потім щось пішло не так – і парантроп, як і численні інші паралельні види Homo, зникли.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button