Наука

Визначено найбільш схильні до пияцтва професії

Вчені провели аналіз по 353 професіями та оцінили, наскільки відмінності в статусі споживання алкоголю можна пояснити родом занять.

Image by Klaus Hausmann from Pixabay

Зловживання алкоголем і пов’язані з ним наслідки залишаються серйозною проблемою громадської охорони здоров’я, для боротьби з якою необхідно визначати фактори, що сприяють пияцтву. З точки зору індивідуума алкоголізм підвищує ризик фізичної і психічної шкоди, що може привести до небажаних наслідків, таких як втрата доходу і звільнення. Алкоголь також пов’язаний зі зниженням продуктивності, прогулами, зневажливим ставленням і антисоціальною поведінкою, тобто приносить проблеми й роботодавцям.

За оцінками фахівців з Великобританії, зниження продуктивності через алкоголь обійшлося економіці Сполученого Королівства в 7,3 мільярда фунтів стерлінгів в 2009-2010 роках і 9,2 мільярда в 2018-м. Але представники яких професій більше схильні до пияцтва? Так, дані фінського реєстру медичних послуг недавно показали, що працівники ремісничих, будівельних галузей та сфер надання послуг піддавалися найбільшому ризику госпіталізації або смерті, головним чином через алкоголь.

Мета авторів нового перехресного дослідження полягала в тому, щоб з’ясувати, чи пов’язані певні професії зі зловживанням алкоголем. У ньому брали участь 100 817 працівників 40-69 років (46% – жінки, середній вік – 55 років), дані про яких взяли з Біобанку Великобританії. Також добровольці заповнили анкети, пройшли клінічні вимірювання, надали біологічні зразки (кров, сечу і слину) і доступ до своїх медкарт. Всього вчені з університету Ліверпуля вивчили 353 професій і оцінили, чи є зв’язок між пияцтвом і статтю, а також те, наскільки відмінності в статусі споживання спиртного можна пояснити родом занять. Результати опубліковані в журналі BMC.

Непитущих в дослідження не включили. Всіх учасників попросили оцінити своє споживання алкоголю в тиждень або на місяць, а щоб розрахувати приблизні обсяги випитого, взяли юніти (один юніт дорівнює 10 мілілітрів етанолу). Для жінок надмірне захоплення алкоголем визначили як понад 35 юнітів в тиждень (еквівалентно трьом з половиною пляшкам вина або 17 пінтам пива слабкої міцності), для чоловіків – понад 50 юнітів (п’ять пляшок вина або 25 пінт пива слабкої міцності). Граничні значення засновані на даних про те, що вживання алкоголю в таких кількостях піддає людей високого ризику фізичної та / або психічної шкоди.

До контрольної групи увійшли люди, які й не утримувалися від спиртного, тобто випивали більше одного юніта в тиждень, але і не досягали стадії зловживання. До категорії сильно питущих, тобто залежних, віднесли 17 907 осіб, з яких 5154 (28,8%) були жінками.

За підсумком 77 професій виявилися пов’язані з рівнем вживання алкоголю серед питущих. У так звані групи ризику вчені включили прибиральників і менеджерів (підвищений 2,81 раза ризик). А також робочих різної спеціалізації зі сфери будівництва (1,7-2,07), помічників зі спортивної галузі та сфери організації відпочинку (2,07), персонал бару (2,06), будівельників (1,66) і водіїв навантажувачів (1,56) – в загальному, представників спеціальностей, що вимагають головним чином фізичної праці.

Тим часом найрідше пили священнослужителі (ризик підвищений в 0,20 рази), фізики, геологи і метеорологи (0,40), практикуючі лікарі (0,40), медсестри (0,82), бібліотекарі (0,65), викладачі вузів (0,62), архітектори (0,52), дизайнери і розробники (0,62), а також шкільні секретарі (0,45). (Повні таблички з результатами можна подивитися тут і тут).

Що стосується гендерних відмінностей, то серед прибиральників і менеджерів її не виявили. Однак чоловіки, зайняті у сферах виробничого прибирання та утилізації сміття, а також автоелектрики, бармени та муляри виявилися більш схильні до алкоголізму, ніж їх колеги-жінки. Також серед представниць прекрасної статі алкоголізм зустрічався у робітниць складів (2,48), рієлторів (2,24), інструкторів з водіння (2,22) і персоналу бару (2,07), а найбільше йому виявилися піддані корпоративні менеджери і жінки, що займають керівні посади в компаніях.

«Виявлені нами відмінності між чоловіками і жінками можуть вказувати на те, як робоче середовище, а також стать і інші складні фактори впливають на ставлення до алкоголю, – зазначив глава дослідження Ендрю Томпсон. – Заходи, спрямовані на вирішення проблеми пияцтва на робочих місцях в певних професійних сферах, можуть принести користь як окремим людям, так і економіці в цілому, поліпшивши добробут співробітників і побічно підвищивши продуктивність ».

Звичайно, у дослідження були і обмеження: так, вченим не вдалося встановити причинно-наслідковий зв’язок між споживанням алкоголю і професією. Крім того, оскільки дані збирали з 2006 по 2010 рік, невідомо, чи відбулися відтоді зміни в поведінці учасників.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button