Всесвіт

Унікальна екзопланета допоможе досліджувати атмосфери інших світів

Біля червоного карлика зовсім недалеко від Сонця виявилася незвичайна землеподібна планета, яка зберегла свою атмосферу.

Погляд художника: річки лави течуть на розпеченій поверхні Gliese 486 b / © RenderArea

Екзопланета Gliese 486 b може стати неймовірною удачею для науки. Вона лише трохи крупніше Землі: в 1,3 раза більше в діаметрі і в 2,8 раза – по масі. Gliese 486 b обертається навколо червоного карлика по дуже короткій орбіті, роблячи повний оборот менш ніж за 1,5 земних діб, і від нас знаходиться не надто далеко, в 26,8 світлового року. Це робить її третьою за віддаленості «транзитною» планетою, яка регулярно проходить між нами і своєю зіркою, і першою – для зірок зі встановленою масою.

Gliese 486 b була відкрита міжнародною командою вчених на чолі з Трифоном Трифоновим (Trifon Trifonov) з Інституту астрономії Товариства Макса Планка. У статті, опублікованій в журналі Science, вчені пишуть про знахідку і дають перший опис екзопланети, відзначаючи, що вона не тільки має тверду поверхню, але й оточена атмосферою, яка може виявитися доступною для вивчення нашими телескопами. Кожна така можливість поки залишається унікальною.

Склад Gliese 486 b близька до планет земного типу. Помаранчеві позначки відповідають іншим планетам у червоних карликів, сірі – планетам у більших зірок / © MPIA Graphics; Trifonov et al., 2021

Автори використовували дані космічних телескопів Kepler і TESS. Вони проаналізували спостереження приблизно 350 червоних карликів – невеликих і тьмяних зірок, які вважаються найпоширенішими в Галактиці. В ході цієї роботи вчені виявили унікальну екзопланету Gliese 486 b. На відміну від більшості таких світів, температура на ній становить всього 430 ° С, що дозволяє існувати твердій поверхні. Судячи з усього, склад планети близький до складу Землі та Венери.

Завдяки своїй досить потужній гравітації Gliese 486 b, мабуть, зберегла атмосферу, хоча більшість подібних планет у червоних карликів втрачають її в час молодості материнської зірки, коли та проявляє дуже високу активність. При цьому розташована Gliese 486 b близько і надзвичайно зручно для спостережень.

Астрономи очікують, що нові телескопи James Webb і ELT зможуть вивчити атмосферу екзопланети безпосередньо і дозволять з’ясувати склад. Така можливість залишається великою рідкістю, особливо якщо мова йде не про газові гіганти, а про планети з твердою поверхнею.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments