Всесвіт

Виявлена чорна діра з кривим аккреційним диском

Міжнародна команда астрофізиків виявила чорну діру, що знаходиться в 9600 світлових роках від землі, в якій спостерігаються великі відмінності в яскравості світла навколо неї. На думку вчених, це викликано величезним викривленням акреційного диска діри.

Виявлена чорна діра з кривим акреційним диском / ©Getty images

Йдеться про чорну діру MAXI J1820 + 070, що знаходиться в нашій Галактиці, на відстані 9600 світлових років Від Землі. Спалах рентгенівського випромінювання виявили у 2018 році за допомогою японського рентгенівського телескопа, встановленого на борту МКС. Знайдений об’єкт являє собою подвійну систему, що складається з зірки з малою масою і більш компактного об’єкта — чорної діри. Остання як мінімум у вісім разів перевищує масу Сонця. Це одна з найяскравіших рентгенівських зоряних систем з коли-небудь спостерігалися.

Вчені з Південноафриканської космічної обсерваторії (ПАР), Саутгемптонського університету (Великобританія) та Інституту астрофізики Парижа (Франція) детально вивчили криву блиску, дані про яку збирали цілий рік за підтримки астрономів-любителів з усього світу. Свої висновки вони представили в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Дослідницька група створила візуалізацію системи. І через три місяці після початку рентгенівського спалаху вчені зафіксували величезну модуляцію, яка тривала протягом 17 годин. Змінювалася яскравість світла (а на піку спостерігалося навіть подвоєння яскравості), а ось в рентгенівському діапазоні ніяких змін не відбулося. Квазіперіодичні видимі модуляції спостерігали й раніше, але настільки серйозні — ніколи.

Вчені вважають, що величезний потік рентгенівського випромінювання, опромінюючи акреційний диск, викликав його викривлення. Це збільшило його площу, а значить, і світловий потік. Подібне астрономи вже спостерігали в рентгенівських бінарах з масивними зірками, а ось в системах з чорною дірою і зіркою малої маси — вперше.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button