Земля

Вулкан Кілауеа загрожує Західному узбережжю США

У суботу на вулкані Кілауеа відкрилося кілька тріщин, які вивергають потоки лави, що посилило побоювання з приводу наближення сильного виверження, про що попереджає Геологічна служба США.

Виверження гавайського вулкану також привернуло увагу експертів, які спостерігають за вулканічними вершинами західного узбережжя США, які є частиною Тихоокеанського вулканічного вогняного кільця.

Вулкан Килауэа угрожает Западному побережью США
Виверження вулкана Сент-Хеленс у штаті Вашингтон в 1980 році

Західне узбережжя США — це майже 1300 кілометровий ланцюг, що складається з 13 вулканів, які розтягнулися від гори Бейкер в штаті Вашингтон до Каліфорнійського піку Лассен. У нього входить вулкана Сент-Хеленс, виверження якого в 1980 році згубило десятки людей і засипало попелом всю країну, а також вулкан Рейнір, що підноситься над Сіетлі.

Вулкан Килауэа угрожает Западному побережью США
Це фото зроблено 12 травня 2018 року. Лава вивергається з тріщини під час виверження вулкану Кілауеа на Гаваях

В найближчі дні або тижні вулкан Кілауеа може вибухнути, що викличе розкид каміння розміром з холодильник в радіусі декількох кілометрів. Тисячі людей змушені евакуюватися.

Підковоподібний пояс

Тихоокеанське вогненне кільце складають близько з 450 вулканів. Килауе знаходиться в центрі цієї підкови. Пояс проходить по берегах Південної Америки, Північної Америки, Східної Азії, Австралії та Нової Зеландії. Він відомий частою вулканічною і сейсмічною активністю, викликаної зіткненням тектонічних плит.

Згідно з даними Геологічної служби США, найбільш небезпечні вулкани Америки є частиною Вогняного Кільця і більшість з них знаходяться на Західному узбережжі. Це Сент Хеленс та Рейнір у Вашингтоні, Маунт Худ і Південь Сістер в штаті Орегон, Шаста і Лассен-Пік в Каліфорнії.

«Нормально»… поки що

Обсерваторія Вулкана Каскадів (Cascade Volcanic Observatory (CVO)) стежить за вулканами на північному заході Тихого океану і публікує щотижневі звіти про їх статус. У теперішній час всі показники відзначені як «нормальні».

«Всі наші вулкани вважаються активними, а виверження на Північно-Заході відбуваються кожні 100 років», — говорить Джон Уффорд (John Ufford), фахівець з Управління з надзвичайних ситуацій Вашингтона.

Вулкан Килауэа угрожает Западному побережью США
Деякі вчені кажуть, що гора Шаста в Північній Каліфорнії може становити найбільшу загрозу на Західному узбережжі.

«Лава американських вулканів не становить такої небезпеки, як лава на Гаваях», — говорить Ян Ланге, колишній професор Університету Монтани. Каскадні вулкани вивергають більш в’язкий тип лави, ніж гавайські вулкани, тому лавових річок і фонтанів не буде, сказав Ланге.

Каскадні вулкани здатні створювати величезні хмари задушливих газів. Двома потенційно найбільшими руйнівними є Сент-Хеленс на північ від Портленда і Рейнір, який видно з Сіетла і Такоми.

Ще однією серйозною небезпекою виверження каскадного вулкана може стати викид величезної кількість попелу, який стане загрозою авіації.

Найближчим поселенням до вулкану Західного узбережжя може стати урядовий табір на горі Гуд в штаті Орегон. За словами експертів, лава може досягти міста, але найбільшу небезпеку представляє так званий пірокластичний потік, який представляє з себе хмару гарячого газу і попелу, що швидко рухається.

Гора Шаста найнебезпечніша?

Ланґе вважає, що гора Шаста в Каліфорнії є найнебезпечнішою, почасти тому, що вона оточена містами.

У місті Маунт-Шаста є плани реагування на випадок виверження вулкана, але вони недостатньо гарні, каже начальник поліції Періш Крос.

«Ми не знаємо масштаби можливого виверження і в якому напрямку він піде», — говорить Крос.

У місті Ортінг штату Вашингтон такої проблеми немає. Місто знаходиться приблизно в 30 км від вулкана Рейнір і буде прямо на шляху вулканічного потоку. Місцева влада проводять щорічні навчання, в яких люди переміщаються на пагорбі, щоб уникнути потоку.

Згідно з даними Геологічної служби США, Ортінг є містом, найбільш вразливим на шляху потоку від вулкана Рейнір.

Вчені говорять, що в гіршому випадку грязьовий потік лави висотою 9-10 метрів може пройти через Ортінг зі швидкістю 80 км/год, якщо вулканічна активність розтопить сніг і лід на Рейнірі.

Кнопка «Наверх»