Наука

Забруднене повітря порушило роботу мозку у білих літніх чоловіків

Вчені помітили зниження когнітивних здібностей у людей, навіть на короткий час підданих дії дрібнодисперсних частинок в повітрі.

Image by Ralf Vetterle from Pixabay

Чим уважніше медики вивчають вплив забрудненого повітря на тіло і психіку, тим більше побоювань воно викликає. Вже показано зв’язок між забрудненням і безпліддям, а також з розвитком психічних розладів. Автори нової статті, опублікованій в журналі Nature Aging, виявили ще один негативний ефект – посилене зниження когнітивних здібностей в старості. Більш того, він проявляється, навіть якщо локальний рівень забруднення атмосфери залишається в межах, які визнані безпечними.

Команда вчених з Китаю і США працювала під керівництвом Сюя Гао (Xu Gao) з Пекінського університету. Автори провели тестування когнітивних здібностей близько тисячі білих чоловіків середнього віку в 69 років, які проживають в Бостонській агломерації. Ці дані зіставили з інформацією про забруднення повітря дрібнодисперсними частками PM2.5 (розмірами до 2,5 мікрометра).

Виявилося, навіть разове вдихання таких частинок проявлялося зниженням результативності в тестах упродовж цілих чотирьох тижнів. Більш того, ефект був помітний навіть в тих випадках, коли концентрація частинок PM2.5 залишалася нижчою десяти мікрограмів на кубометр – рівня, рекомендованого ВООЗ (який, втім, регулярно перевищується в багатьох мегаполісах світу). Однак ефект від одноразового контакту з PM2.5 згодом проходив і зберігався лише при регулярному вдиханні частинок.

Цікаво, що дія забруднення трохи послаблювалося у людей, які брали аспірин і стероїдні протизапальні препарати. Вчені припускають, що PM2.5 можуть запускати запальні процеси в мозку, які знижують його когнітивні здібності. Тому такі ліки проявляють несподіваний побічний ефект, протидіючи впливу забруднення на мислення.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button