Земля

Знайдений найдавніший лід на Землі: йому 5 млн років, і це рекорд (фото)

Дослідники витягли крижаний керн з долини Онг в Антарктиді. Результати дослідження публікує Cryosphere.

Щоб дізнатися про майбутнє клімату Землі, геологи вивчають її минуле. Для цього вчені досліджують зразки з глибоких крижаних кернів. Нещодавно співробітники Університету Північної Дакоти датували найстаріший з них. Деяким фрагментам – понад 5 млн років.

Дослідники витягли крижаний керн з долини Онг в Антарктиді. Фото: Яакко Путконен

Зразок взяли з долини Онг в Антарктиді, Стародавній лід знаходився відносно близько до поверхні, захищений шаром кам’яної породи. Влітку 2017 і 2018 років у Південній півкулі команда пробурила крижаний керн довжиною 9,5 м і відтоді аналізувала вік матеріалу на різних глибинах.

Дослідники вивчали накопичення ізотопів берилію, неону та алюмінію по всьому ядру. Вони з’являються в результаті дії космічних променів високої енергії на кам’янистий матеріал. Їх концентрація підказує, коли шар в останній раз оголювався на поверхні.

Ділянка антарктичного крижаного керна, який може бути найстарішим у світі.
Фото: Яакко Путконен

Виходячи з цього, команда експертів розрахувала, що ядро складається з двох великих крижаних мас, складених один на одного, які утворилися в результаті двох окремих заледенінь. Вік верхньої частини оцінюється приблизно в 3 млн років, а нижньої — від 4,3 до 5,1 млн років. Це майже в два рази старше попереднього рекордсмена-2,7 млн років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments