Фото

9 шокуючих фактів про особисту гігієну європейців у XVIII столітті

На прийомі у лондонського дантиста.
XVIII століття у Європі — це століття розуму, доба просвітництва, вік філософів і буржуазних революцій. Але якщо відволіктися від високих матерій на побут простих громадян, то розумієш, що піднесеного в ньому було небагато. У нашому огляді 9 фактів з життя в освіченій Європі XVIII століття, які сучасну людину можуть шокувати.

1. Особиста гігієна

Ванна кімната Людовика XVI. Кришка на ванній служила і для збереження тепла, і одночасно столиком для занять і їжі. Франція 1770.

У 18-му столітті в Європі далеко не всі могли дозволити собі власну ванну і гарячу воду. Багато простолюдин вважали, що замочування свого тіла у воді, особливо в гарячій, призведе до того, що в організм проникане інфекція та хвороби. Ванни були тільки в будинках у дуже заможних людей. Але і вони приймали ванну в одязі. Ця звичка збереглася до кінця 19-го століття.

2. Дезодорант

Перший пахвовий дезодорант.

Косметичний засіб, що сучасні люди назвали б дезодорантом, в сучасній Європі з’явився тільки в 1880-х роках. Багаті люди, щоб позбавитися від запаху поту, рясно користувалися духами, але цей метод не завжди працював. Відомо, що ще в 9-му столітті якийсь Зир’яб намагався впровадити пахвовий дезодорант в мавританській Іберії (частини Іспанії, Франції, Португалії та Гібралтару), але його ідея не зустріла підтримки.

3. Депіляція

Дамський столик в будуарі в старому французькому замку. Бургундія, Франція.
Європейські жінки в 18-му столітті не приділяли жодної уваги волоссю на тілі аж до 1920-х років. Напевно, це нікого не дратувало.

4. Туалети

Старовинна качка 18-го століття з написом «Я бачу тебе, маленький пустун».
Нерідко в будинках стояв стійкий запах нечистот. Справа в тому, що каналізації і водопроводу в європейських містах у 18-му столітті не було, і більшість людей справляли нужду прямо в кімнаті, а вміст горщика викидали прямо через вікно. І навіть коли в побут увійшли туалети на відкритому повітрі, у вікторіанську епоху горщики все ще використовувалися ночами.
[ads2]

5. Туалетний папір

Громадський туалет для дам. Малюнок 1788 року з колекції Британської бібліотеки.
Туалетний папір з’явилавя тільки в кінці 1800-х років, а до тих пір люди користувалися підручними засобами. Багаті могли дозволити собі розкіш підтиратися смужками тканини. Бідні ж використовували старі ганчірки, мох, листя.

6. Клопи

Клопи — напасть вікторіанської епохи.
Клопи у 18-му столітті були справжнім лихом. Ймовірно, цьому сприяло несвіжа постільна білизна. Правда, у вікторіанську епоху жінкам радили не стежити за чистотою свого ложа, а протирати низ ліжка гасом, щоб вбити всіх комах.

7. Брудні вулиці

Стара Англія.
Вулиці у великих містах «пахли» сумішшю гною, людських фекалій і гниючої під цими субстанціями трави. Саме з тих часів дійшла традиція, що джентльмен повинен йти ближче до краю дороги. Це було просто необхідно для того, щоб захистити свою даму від бризок проїжджаючих повз екіпажів.

8. Гігієна порожнини рота

Дантист вириває зуб у пацієнта.
Бідні люди користувалися зубочистками і протирали десна тканиною. Для багатих італійська компанії Марвіс почала робити зубну пасту ще на початку 1700-х років.

9. Ртуть як засіб гігієни

Ртуть як засіб гігієни.
Ще одна напасть 18-го століття – воші. Позбувалися від них у той час вельми екстравагантним, за сьогоднішніми мірками, способом. В якості засобу порятунку від вошей використовували ртуть. Цей рідкий метал їли і втирали в шкіру. Правда, деякі вмирали швидше, ніж воші.

Натхнення: www.novate.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть