Екологія

Антарктида вже танула, але набагато швидше

Дослідники з Полярного науково-дослідного інституту Скотта в Університеті Кембриджа нанесли на карту морське дно поблизу східної частини Антарктичного півострова за допомогою спеціального устаткування і вирахували швидкість танення льодовиків в далекому минулому.

У ході дослідження, проведеного з використанням автономного підводного апарату, який плавав над морським дном на висоті 60 метрів була складена докладна карта хвилястого рельєфу.

«Вивчаючи рельєф, ми змогли визначити, як поводився лід в минулому», — говорить директор Полярного дослідного інституту Скотта Джуліан Доудсвелл.

Гребені заввишки менш як 1,5 метра і знаходяться на відстані приблизно 20-25 метрів один від одного — це сліди плаваючих крижин, що підіймаються і опускаються в осад приливами й відливами. Провівши ці вимірювання і зробивши розрахунок, вчені зрозуміли, що кожен день льоди відступають на 40-50 метрів менше льоду. Це становить близько 18 кілометрів в рік.

Саме такою була швидкість танення льодовиків 12 тисяч років тому, під час глобального потепління. Отже, якщо клімат буде теплішати й далі, льодовики розтануть за лічені десятиліття.

Рельєф дна біля Антарктиди Dowdeswell et al., Science

Сьогодні за таненням льодовиків спостерігають зі супутників, відзначаючи, що в районі острова Пайн-Айленд це відбувається зі швидкістю близько 1,6 кілометра в рік — в десять разів повільніше виявленого вченими рекорду.

Танення льодів Антарктиди не тільки підвищить рівень океану, але змінить ступінь його солоність і температуру, що матиме серйозні наслідки для полярних течій, погоди та екології.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть