Земля

Археологи спростували гіпотезу про «квіткові» похорони у неандертальців

Пилок, який пов’язували з квітами, принесеними на могилу, був занесений комахами, вважають вчені.

Фото від 1971yes

У 1960-х роках в Іраку знайшли скелет Шанідар-4 — неандертальця, похованого в позі ембріона зі схрещеними на грудях руками і оточеного квітковим пилком. Це відкриття змінило уявлення археологів про давній вид: дослідники вирішили, що стародавні види мали достатню емпатію, щоб ховати своїх предків і влаштовувати пишні ритуали з квітами на могилі.

Дослідники з Ліверпульського і Кембриджського університету проаналізували інші останки, знайдені в тій же печері і результати попередніх досліджень. Вони прийшли до висновку, що хоча культ поховання у неандертальців дійсно існував, квітковий пилок, швидше за все, був занесений в печеру бджолами.

Дослідники вивчили останки іншого неандертальця Шанідар Z, розташовані на більшій глибині безпосередньо поруч з місцем, де був знайдений Шанідар 4. А також поховані на 15 см нижче кістки і зуби третьої людини. Тіла були поміщені в яр в безпосередній близькості від величезної скелі протягом періоду від декількох десятків до сотень років.

Дослідники показали, що всі останки були поховані в схожих позах, а їх тіла були орієнтовані в одному напрямку. Це підтверджує ідею про організоване, а не випадкове поховання. Крім того, поруч з останками були знайдені шматки деревини. Дослідники вважають, що тіла мертвих накривали для захисту гілками.

Аналіз знайденої пилку в той же час показав, що вона належить різним типам квітів, які розпускаються в різні пори року. Це ставить під сумнів ідею про похоронні квіти, які використовувалися в ритуалах під час похорону. Найбільш вірогідним джерелом грудок пилку є бджоли, свідоцтва проживання яких були виявлені неподалік.

Початковий відбір проб пилку ні в якому разі не був вичерпним, тому міф про поховання квітів ніколи не був заснований на переконливих доказах. Це більше говорить про соціальні процеси 1960-х років і бажанні олюднити неандертальців. Але в інших відносинах вони були схожими на людей і, очевидно, час від часу ховали деяких зі своїх мерців, – говорить Пол Петтітт, експерт з поведінки неандертальців з Даремського університету в інтерв’ю The Guardian


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button