Наука

Археологи та лінгвісти відновлюють історію унікальної мови басків (фото)

Археологи, які проводили розкопки в Памплоні в Країні Басків на півночі Іспанії, виявили бронзову долоню. Вона була прибита над дверима будинку і на ній вигравірувано напис. Лінгвісти змогли одне слово прочитати: воно, ймовірно, написано васконською мовою і дотепер збереглося в мові басків.

Мова басків не належить жодній відомій мовній родині, її історія поки повна таємниця для археологів і лінгвістів

Васкони, плем’я залізного віку, від мови яких, як вважають, походить сучасна баскська мова. Археологи досі вважали, що васкони були неписьменними до приходу римлян на північ Іспанії в II-I століттях до н. е.

Але знахідка археологів і розшифровка лінгвістів — багато що змінює. Плоску бронзову долоню в натуральну величину, що отримала назву “Рука Ірудеги”, повісили на двері будинку на півночі Іспанії понад 2000 років тому. Вона повинна була захищати мешканців і приносити удачу. На цій долоні вигравірувано 40 невідомих символів.

Цей артефакт був виявлений в минулому році археологами з Наукового товариства Аранзаді, але його важливість стала очевидна тільки тепер.

Лінгвісти, які вивчають руку і нанесені на неї написи, тепер вважають, що це найдавніший письмовий приклад протобаскської (васконської) мови.

Дотепер вчені припускали, що у васконів практично не було писемності, за винятком слів, знайдених на монетах. Імовірно васкони почали писати тільки після того, як римляни в II-I століттях ввели латинський алфавіт.

Басконські монети II століття з написами латинським алфавітом Вікіпедія

П’ять слів, написаних 40 символами на руці Ірулеги, тепер ідентифіковані, як слова васконської мови.

Перше і єдине слово, яке поки що вдалося розшифрувати, – це “sorioneku”, попередник сучасного баскського слова “zorioneko”. Воно означає удачу або добру ознаку.

Хав’єр Веласа, професор Латинської філології Барселонського університету і один з експертів, що працюють над розшифровкою напису, сказав, що це відкриття підтверджує існування письмової васконської мови:

«Люди говорили мовою васконів в районі, де були знайдені написи. Але до цього часу у нас майже не було текстів, які б це підтверджували. Тепер ми знаємо, що васкони використовували писемність для запису своєї мови. Перше слово напису точно зустрічається в сучасній баскській мові”»

Ця розшифровка може допомогти лінгвістам пояснити походження баскської мови, яка не входить до жодної мовної родини європейських мов і походження якої залишається таємницею.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button