Всесвіт

Астероїди Бенну і Рюгу могли утворитися при руйнуванні більшого небесного тіла (відео)

Вивчивши поверхні астероїдів Бенну і Рюгу, астрономи припустили, що обидва вони могли утворитися в результаті загибелі одного «материнського» астероїда, причому Бенну пережив катастрофу легше, ніж Рюгу.

Вже понад рік американський апарат OSIRIS-REx знаходиться біля астероїда (101955) Бенну, досліджуючи його і готуючись до забору ґрунту для доставки його на Землю у 2023 році. Тим часом японський зонд Hayabusa-2 зібрав речовина з поверхні 900-метрового астероїда (162173) Рюгу і направляється з ними назад. І хоча безцінні зразки поки недоступні для дослідження, вчені аналізують дані, які апарати прислали по радіозв’язку.

Таку роботу виконала нещодавно велика група астрофізиків з Європи, Японії і США, стаття яких опублікована в журналі Nature Communications. В ній Патрік Мішель (Patrick Michel) і його співавтори пишуть, що і Бенну, і Рюгу, мабуть, складені з фрагментів більших астероїдів, зруйнованих зіткненнями. Щобільше, можливо, і Бенну, і Рюгу утворилися з одного і того ж небесного тіла.

Річ у тім, що обидва астероїди мають схожу форму, з характерним піднесеним «хребтом», що охоплює їх в районі екватора. Вважається, що він сформувався порівняно недавно: таку форму тіла придбали за багато мільйонів років швидкого обертання, розкрутившись завдяки нерівномірному нагріванню поверхні Сонцем.

Однак автори нової роботи вказують, що у екваторів Бенну і Рюгу збереглися досить великі й ударні кратери. Це одні з найстаріших деталей на їх поверхні, однак з’явилися вони пізніше екваторіальних височин, так що ті повинні бути ще давніші. Змоделювавши руйнування «материнського» астероїда Бенну, вчені показали, що свою форму він міг отримати безпосередньо у тій катастрофі або відразу після неї.

©University of Arizona

Крім того, на поверхні обох астероїдів виявляються насичені водою глинисті мінерали. На Рюгу води менші: мабуть, це вказує на те, що в минулому він пережив сильніше нагрівання, ніж Бенну. Виходячи з цього, вчені запропонували два можливих сценарії одночасного утворення цих небесних тіл. Згідно з одним з них, вони з’явилися при руйнуванні загального «материнського» астероїда, причому Бенну утворився з речовини, що знаходилася ближче до його поверхні, а Рюгу — ближче до центру.

За іншою версією, Рюгу утворився з речовини, що розташовані ближче до місця удару, зруйнованого «материнського» астероїда, а Бенну — із більш віддалених областей, які розпеклися при цьому не так сильно. Автори роботи сподіваються, що зразки з обох астероїдів, які через кілька років можна буде безпосередньо проаналізувати в лабораторії, дозволять краще розібратися у їх минулому.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть